Bułgaria, jako region turystyczny, znana jest przede wszystkim z obszarów znajdujących się w bliskiej odległości od Morza Czarnego. Mało kto wie, że pochwalić się może również pięknymi górami. O Złotych Piaskach może powiedzieć coś każdy, nawet jeżeli nigdy nie odwiedził Bułgarii. Jednak o niewątpliwych walorach turystycznych zachodniej części tego kraju, wiedzą niemalże wyłącznie znawcy Bułgarii lub fascynaci sportów zimowych.

Pierwszy rzut oka na miasto

Bańsko to malownicza miejscowość położona w południowo-zachodniej części kraju u podnóża Pirinu (936 m n.p.m.). Przechadzając się po stromych i kamienistych uliczkach, ma się wrażenie przebywania w wiejskiej osadzie, a nie ekskluzywnym kurorcie. Sama miejscowość, jest podzielona na dwie części: pierwsza z nich umiejscowiona w dolinie, zawiera wyłącznie hotele, apartamenty i inne budynki turystyczne. W drugiej, wyżynnej części znajdują się domy mieszkańców Bańska. Przy kamienistych drogach, łączących obie części Bańska, mieści się wiele sklepów, kiosków z pamiątkami, restauracji oraz barów. Prawdziwych turystów jednak nie zadowoli wyłącznie zdobycie odpowiednich suwenirów czy skosztowanie lokalnych potraw – liczy się również poznanie kultury i tradycji regionu.

shutterstock_93063199

Bansko zimą

Dla historyka-folklorysty – dla wymagającego turysty

Miasto jest idealnym miejscem do zapoznania się z bułgarskim folklorem. Jego górną część zdobią stare budynki mieszkalne jeszcze z XVII wiek oraz XIX-wieczna cerkiew, po której oprowadza sympatyczny pop. Zobaczyć można tam m.in. ręcznie wykonane stare ikony, oraz zachowane starodruki pisane jeszcze językiem starocerkiewnosłowiańskim. Niezwykle gościnni mieszkańcy Bańska pokazują jak w wiekach wcześniejszych robiono pranie – przy użyciu drewnianej bali, nurtu okolicznej rzeczki, oraz siły własnych rąk. Po ciężkim dniu zwiedzania zalecany jest relaks i skosztowanie domowej roboty rakiji, z prywatnej bimbrowni wójta miejscowości, zagryzanej lokalnym pieczywem. Ilość atrakcji i interesujących miejsc w starej części Bańska jest tak duża, że nie ma się ochoty wracać do luksusowego, sterylnego kurortu. Warto nadmienić, że mieszkańcy miasta zawsze pomogą obcokrajowcom, gdy ten zgubi drogę, wskażą miejsca godne odwiedzenia, udzielą rad, jakie danie powinniśmy koniecznie spróbować, a jakich unikać.

Dla turysty-sportowca

Turystyka Bańska opiera się głównie na sportach zimowych. Pobliskie góry są wymarzonym miejscem do jazdy na nartach i snowboardzie, jak również wspinaczek. Miejscowość posiada około 70 km tras narciarskich (21 tras zielonych i niebieskich, 31,5 km tras czerwonych i 17,5 km tras czarnych), czyli łącznie 14 wyciągów, wiele urządzeń naśnieżających, oraz wysoki wskaźnik opadów śniegu. Wszystko to czyni ją wyjątkowo atrakcyjną dla fanów/ek dyscyplin zimowych. Dodatkowym atutem są występujące tutaj naturalne skocznie narciarskie. Amatorzy sportów zimowych mają do dyspozycji 3 ośrodki narciarskie: Shiligarnika, Chalin valog oraz Bunderishka polana.

shutterstock_48365545

Bansko to raj dla narciarzy

Baza noclegowa

Baza hotelowa dla turystów preferujących te rejony zimą, jest bardzo dobrze rozwinięta. U podnóża gór znajduje się mnóstwo tańszych i droższych pensjonatów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ponieważ hotele są w stanie pomieścić więcej turystów, niż pojawia się ich w sezonie, właściciele prześcigają się w udostępnianiu co raz to nowszych oraz wymyślniejszych atrakcji jak np. sauna, łóżka do masażu, bezpłatne solaria itp.

Pewnym negatywnym aspektem dotyczącym pobytu w Bańsku jest nikła znajomość języka angielskiego wśród jego mieszkańców. Nawet w sklepach z pamiątkami trudno niekiedy porozumieć się w innym języku niż bułgarski. Wielość atrakcji tej malowniczej miejscowości jest tak duża, że z pewnością może ją odwiedzić także osoba niezainteresowana uprawianiem sportów zimowych.