Sarma przypomina trochę nasze gołąbki. Tym, co nadaje jej wyjątkowy i niepowtarzalny smak są kiszone liście kapusty – składnik zupełnie nieznany w kuchni polskiej.

Co będzie potrzebne?

Sarma

1 duża kiszona główka kapusty*
800 g mielonego mięsa (najlepiej mieszane wołowo – wieprzowe)
100 g boczku
150 g ryżu
2-3 ząbki czosnku
2 czerwone cebule
1 jajko
1łyżka oleju
2 łyżeczki drobno posiekanej pietruszki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
1 łyżeczka pieprzu
niewielka ilość ostrej papryki

Zalewa

1 liść laurowy
kawałek wędzonego mięsa
1 łyżeczka słodkiej papryki mielonej
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego

Zasmażka

niewielka ilość oliwy
1 cebula
1 ząbek czosnku
papryka mielona do smaku

Przygotowanie

Gotujemy ryż (może pozostać lekko twardy). Na niewielkiej ilości oleju podsmażamy cebulę, kiedy się zeszkli dodajemy rozdrobniony czosnek, a potem drobno pokrojony boczek.
Mięso wkładamy do głębokiego naczynia, dodajemy pietruszkę, ryż, jajko, sól, pieprz oraz paprykę. Wszystko dobrze mieszamy.
Oddzielamy pojedyncze liście kiszonej kapusty, odkrawamy twarde części. Jeśli nie chcemy, żeby kapusta była bardzo kwaśna liście możemy opłukać.
Na każdy liść nakładamy porcję mięsa i zwijamy od szerszego końca, w taki sposób jak zawija się gołąbki.
Sarmy układamy ciasno w garnku (poziomo). Na wierzch kładziemy liść laurowy, wędzone mięso, koncentrat i sos pomidorowy oraz mieloną paprykę. Wszystko zalewamy wodą.
Gotujemy około 2. godzin, bez przykrycia, co jakiś czas mieszając i potrząsając garnkiem. Jeśli jest taka potrzeba, dolewamy wody.

Kiedy sarma będzie gotowa, przygotowujemy zasmażkę. Podsmażamy cebulę na oleju, aż się zeszkli, dodajemy czosnek i mieloną paprykę. Wszystko delikatnie mieszamy i dolewamy zalewę, w której gotowała się sarma. Kiedy składniki się połączą, zalewamy sosem sarmy. Wstrząsamy garnkiem i wszystko jeszcze chwilę dusimy na wolnym ogniu.

sarma

fot. Mershia (flickr.com)

*Kiszenie główki kapusty

główka kapusty
sól
woda

Wydrążamy dół twardej części główki, tak żeby było wyraźne zagłębienie. Dobieramy naczynie, które pomieści całą główkę i i pozostanie w nim jeszcze trochę przestrzeni. Kapustę umieszczamy w naczyniu.
Przygotowujemy zalewę – do każdego litra wody dodajemy27 gram soli. Gotujemy i czekamy aż woda trochę ostygnie. Następnie zalewamy nią główkę kapusty tak, aby była całkowicie przykryta, nie może wypływać na powierzchnię. Obciążamy i szczelnie przykrywamy
Podczas kiszenia co jakiś czas uchylamy naczynie z kapustą i mieszamy zalewę.
Kapusta powinna być gotowa po około 10. dniach. Żeby była bardziej kwaskowa, warto zaczekać 2 tygodnie.