Po raz kolejny o bałkańskich piwnych markach. Tym razem parę słów o browarach w Bośni, Słowenii, Rumunii, Albanii i Grecji.

Bośnia

W przepięknym budynku Sarajevskiej Pivary produkowane jest najbardziej znane z bośniackich piw – Sarajevsko. Źródlana woda, słód jęczmienny i chmielowy aromat to czynniki, które wyróżniają tą markę. Konkurencyjnym produktem, choć nie tak popularnym jak piwo z Sarajeva jest produkowane w Tuzli Tuzlansko, w którym odnajdziemy smak typowego pilznera. Alternatywnymi dla tych marek są również piwa z zarządzanego przez Serbów browaru w Banjaluce – piwo Nektar i Crni Djordje.

Sarajewo piwo

Słowenia

Najbardziej znanym piwem w Słowenii jest  Laško. Cieszy się ono niezwykłą popularnością nie tylko w kraju, ale również za granicą. Występuje w 2. jasnych odmianach. Zlatorog i  Club oraz ciemnej Dark. Rzadziej wybieranym, ale również znanym na słoweńskim rynku jest produkowany w Lublanie Union. Klasyczny lager, o mocy niespełna 5% z pewnością przypadnie do gusty zagranicznemu turyście.

słowenia piwo

Rumunia

„Dziedzictwo narodowe i powód do dumy” – tak zdaniem producentów Rumunii postrzegają swoje ukochane piwo Ursus, które świętowało niedawno 135. urodziny. Z tego samego browaru, założonego przed wieloma laty w Bukareszcie, a dziś zlokalizowanego w okolicach Cluja pochodzi również bardzo lubiane Timisoarena. Rumuni, ale również odwiedzający ten kraj turyści chętnie sięgają po piwo Silva, którego właścicielem jest Heineken. Znane i lubiane są również Aurora i Noroc.

Rumunia piwo

Albania

Najpopularniejsze piwa w Albanii produkowane są w okolicach stolicy – Tirany. Kaon i Tirana, bo o nich mowa, choć wytwarza się je w tej samej okolicy pochodzą z innych browarów. Oba to klasyczne lagery, które z pewnością nie rozczarują przeciętnego konsumenta. Popularny w tym  kraju jest również pale lager Stela oraz produkowane w najstarszym browarze w Albanii Korca.

Albania piwo

Grecja

Każdy, kto wybierze się do Grecji z pewnością będzie miał okazję spróbować produkowanego przez grupę Carlsberg Mythosa. Nie pożałujemy tego wyboru – piwo jest smaczne, delikatne, a schłodzone będzie idealne na grackie upały. Dla tych, którzy w piwie cenią goryczkę i mocny smak świetną alternatywą będzie produkowany przez browar EZA Pils Hellas.

Grecja piwo