Do dzisiaj wielu turystów nie wierzy, że ani Bułgaria, ani jej sąsiedzi, nie są społeczną dżunglą, do której jeszcze nie dotarła cywilizacja.

Leniwy, wybuchowy i nieodpowiedzialny

Co robi Bułgar? Nic, pije kawę i odpoczywa – takie wyobrażenie o Bułgarach panuje wśród Polaków pomiędzy 19 a 30 rokiem życia [1].

Stereotypowy Bułgar jest wysoki, ciemnowłosy i ciemnooki. Ma gorący temperament, który daje o sobie znać przez nerwowość, impulsywność i wybuchowość. Bułgarzy podobno wciąż szukają zaczepki i skorzy są do bójek. Lubują się w złotych łańcuchach i bransoletkach, a ich ulubionym elementem odzieży jest skórzana kurtka. Często stereotypowy Bułgar to członek mafii, który nie zawaha się użyć broni.

Jako typowe cechy charakteru wymienia się nieodpowiedzialność, beztroskę i lenistwo, a jako najrzadziej spotykane grzeczność i uprzejmość, zwłaszcza wobec kobiet. Ulubionym zajęciem Bułgarów jest całodzienne przesiadywanie w knajpach, gdzie na przemiennie palą papierosy, piją rakiję, śpiewają i tańczą. O ile faktycznie Bułgarzy uwielbiają biesiadować, paląc przy tym ogromne ilości papierosów i pijąc narodowy alkohol, o tyle pozostałe opinie nie są zgodne z prawdą. Mężczyźni przeważnie są zadbani. Zwłaszcza młodsze pokolenie przywiązuje dużą uwagę do wyglądu. Kobiety traktują z szacunkiem, a bałkański temperament nie przejawia się w agresji, lecz w radowaniu się z  życia. I choć może są nieco bardziej wybuchowi niż Polacy, to nie ma powodów, by się ich obawiać.

Bułgarki są oceniane bardziej pozytywnie. Często utożsamiane są z typowymi Słowiankami, które żyją w górach, zajmują się wypasem owiec, praniem w rzece, tkaniem, cerowaniem i innymi domowymi obowiązkami. Jeżeli ktoś ma nadzieję, że zastanie Bułgarek podczas wykonywania którejś z tych czynności, powinien pojechać do rodopskiej wsi. Jedynie tam sędziwe babcie podtrzymują tradycyjny podział ról. Kobiety w miastach pracują zawodowo, utrzymują dom, są wyemancypowane. Charakter Bułgarek oceniany jest bardzo korzystnie – są wesołe, dobre, przyjazne, uwielbiają pracować. Mają wiele talentów i są wszechstronne. Młodsze pokolenie Polaków ocenia Bułgarki jako zadbane, zawsze dobrze ubrane, ze starannie zrobioną fryzurą i makijażem, co faktycznie często się potwierdza.

 Żebractwo, bieda i prostytucja

Wielu Polaków wrzuca mieszkańców Bałkan do jednego worka, dlatego Bułgarzy często utożsamiani są z Romami. W Polsce panuje przekonanie, że jedynym zajęciem Bułgarów jest żebranie na ulicach, a kobiety na masową skalę zajmują się prostytucją. Ewentualnie mogą trudnić się sprzedawaniem na bazarach podrobionych rzeczy znanych projektantów, a ich biznes na pewno nie jest legalny i stanowi przykrywkę dla mafijnej działalności.

Mieszkańców Bułgarii często posądza się o to, że są nie wykształceni i nie znają obcych języków, a ich dzieci nie muszą uczęszczać do szkoły, ponieważ bardziej przydatne są w domu, gdzie pomagają rodzicom. Do krzywdzących opinii należy przeświadczenie, że Bułgaria jest brudna, zaśmiecona i skrajnie uboga. Jakież zdziwienie pojawia się na twarzach zachodnich turystów, gdy dowiadują się, że do Bułgarii na bieżąco docierają nowinki techniczne, mieszkania są schludne i zadbane, na ulicach nie walają się sterty śmieci, a Romowie są inną grupą etniczną, która odcina się od Bułgarów. W publicznych miejscach nie spotyka się pijaków i bezdomnych, ani też nie toczą się mafijne bijatyki. Ludzie chodzą do zwykłej pracy, a uniwersytety mają dłuższą historię niż polskie uczelnie.

shutterstock_2116313

Jednym ze stereotypów jest przekonanie, że Bułgaria jest skrajnie biednym krajem

Stereotypy najczęściej wynikają z naszej niewiedzy i zamknięcia się na inne kultury. Powielamy je i przekazujemy z pokolenia na pokolenie, przez co trudno z nimi walczyć. Bułgaria nie jest idyllą i miejscem idealnym. Jak każdy kraj ma swoje mocne i słabe strony, ale pewne jest, że stereotypowe wyobrażenia na jej temat są krzywdzące i bardzo odbiegają od rzeczywistości.


[1] Dane uzyskano na podstawie ankiet przeprowadzonych przez Malwinę Bednarek na Uniwersytecie Łódzkim.