Jesteś miłośnikiem lub miłośniczką festiwali muzycznych, a twoje serce należy do Bałkanów? Nie pozostaje ci nic innego, jak tylko wyjechać w podróż na największy festiwal folkowy odbywający się w serbskiej Guczy. Od 52 lat do Guczy zjeżdżają orkiestry trębaczy oraz widzowie z całego świata. Choć festiwal miał dość skromne początki, to obecnie tytuł Złotej Trąbki jest jednym z najbardziej prestiżowych wśród trębaczy, a zdobycie go to kwestia honoru.

Walka o Złotą Trąbkę

Najbardziej znaną i szanowaną konkurencją festiwalu jest indywidualna walka pierwszych trębaczy o Złotą Trąbkę. To właśnie zwycięzca tej konkurencji jest prawdziwym wygranym festiwalu. Gra ze słuchu, spontaniczne aranżacje muzyczne i wariacje na tematy muzyczne orkiestry, to żaden problem dla genialnego trębacza. Jego muzyka i oddech płyną prosto z serca i porywają tłumy widzów do tańca. Druga konkurencja to walka o tytuł pierwszej orkiestry. Przy czym są to dwa niezależne od siebie miejsca na podium. Listy wygranych od 1961 roku znaleźć możesz na stronie gucasabor.com. Tu posłuchasz  m.in. zeszłorocznego zwycięzcę Veljko Ostojic z orkiestrą Bakija Bakić  youtube.com.

shutterstock_140710984

Pomnik trębacza w Guczy

Wyjątkowy festiwal muzyczny

Dziś, na kilka dni sierpnia Gucza z dwutysięcznej małej miejscowości zmienia się w kilkunastu tysięczne pole festiwalowe. Przez okres trwania festiwalu miasteczko wypełnią stragany z jedzeniem, puby z muzyką na żywo oraz parki rozrywki. Turyści nastawieni na całodobową zabawę zjeżdżają do Guczy z całego świata. Co niezwykłe, Gucza coraz bardziej upodabnia się do współczesnych znanych festiwali muzycznych, a wszystko odbywa się przecież w rytm bałkańskich i folkowych melodii. Ciekawe archiwalne filmy z współczesnymi odniesieniami zobaczyć możesz na stronie gucasabor.com. Obecnie podczas festiwalu występują m.in. takie gwiazdy jak Goran Bregović.

Orkiestra podczas festiwalu w Guczy (fot. flickr.com)

Romeo i Julia w Guczy

Jak każde istotne w kulturze miejsce czy wydarzenie, tak i Gucza doczekała się swoich kochanków. Film Dušana Milić’a Gucza! Pojedynek na trąbki opowiada historię młodego cygańskiego chłopaka zakochanego w błękitnookiej, blondwłosej Serbce, której ojciec nie zezwala na ich związek. Chyba, że młody cygański trębacz wykona jedno niebagatelne zadanie tzn. pokona ojca – wielokrotnego mistrza trębaczy, w pojedynku o Złotą Trąbkę. Historia banalna, jak wszystkie opowieści o miłości. Wartością filmu jest jednak pokazanie festiwalu, panującej na nim atmosfery, zasad i hierarchii między trębaczami. Po wieczorze z Pojedynkiem na trąbki jedyne, co możesz zrobić, to spakować się i jechać do Guczy!

Trochę technicznych informacji

Gucza położona jest w odległości niecałych 200 km od Belgradu. Średnio przejazd zajmuje około 3 godzin. Jeżeli nie możesz dotrzeć do Guczy samochodem, wówczas warto złapać pociąg lub autobus z Belgradu. Wszelkie informacje transportowe znajdziesz na stronie gucasabor.com. Sam wstęp na festiwal pozostaje bezpłatny, a na terenie festiwalu bez problemu skorzystasz z bankomatu czy telefonu. Jedyne o co warto zadbać wcześniej to nocleg, gdyż w małej Guczy wyzwaniem jest pomieścić tylu uczestników.

Tak się jada podczas festiwalu ;) (foto. flickr.com)

Zapraszamy do Guczy 5 – 11 sierpnia 2013.  Harmonogram festiwalowy znajdziesz na stronie gucasabor.com.