Ikaria to wyspa, obok której według mitu spadł do morza Ikar. Obszar ten, pełen tajemniczego uroku znany jest obecnie jest jako blue zone – niebieska strefa długowieczności.

Raj dla mężczyzn

Choć udowodnione jest, ze  to kobiety żyją dłużej, na Ikarii właśnie płeć męska zaznacza swoją wyższość w tym względzie. Średnia wiekowa u kobiet także plasuje się powyżej przeciętnej. Prowadzi to do prostego wniosku, że społeczeństwo na  tej wyspie żyje dłużej niż inni ludzie na świecie.

Samotność nam nie groźna!

Utrapieniem XXI wieku jest pogoń za pieniędzmi, które jak się okazuje nie przynoszą długowieczności. W momencie braku finansów, zaczyna liczyć się ciepło rodzinnej atmosfery. Zarówno klimat ogniska domowego jak i obcowanie z sąsiadami ( pogawędki przy kawie, wypady do kawiarni, czy uczestnictwo w  koncertach i festiwalach) okazują się być kluczowym elementem tajemnicy długiego życia mieszkańców wszystkich  regionów należących do strefy niebieskiej długowieczności. Wystrzeganie się izolacji wydaje się być lekarstwem na obecnie panującą depresję.

Ikaria

fot. Nathan, flickr.com

Całe życie me ta podia

W związku z tym, że przez wiele lat drogi tutaj pozostawiały wiele do życzenia, Ikarianie byli zmuszeni do docierania do szkoły, pracy jak i wszelkich innych miejsc właśnie „me ta podia” – na nogach. Dzięki temu do dziś zapewniają sobie naturalny wysiłek fizyczny, obecnie akcentowany jako czynnik zdrowia. Poza spacerami Ikarianie również wykonują umiarkowane ćwiczenia, dzięki którym pozostają aktywnymi, a co za tym idzie są stale w dobrej formie.
Interesującym jest fakt, iż na Ikarii nie jest popularne palenie tytoniu, a odsetek palących jest niewielki. Jak zaś powszechnie wiadomo, używka ta jest niewątpliwie wrogiem długowieczności.

Cudowna dieta śródziemnomorska

Komponentów śródziemnomorskiej diety jest kilka, ale obejmuje ona także takie przyjemności jak spożywanie oliwy z oliwek, alkoholu w umiarkowanych ilościach oraz jednej do dwóch kaw dziennie. Natomiast posiłki składają się z ziaren zbóż, nieograniczonej ilości warzyw i owoców oraz ryb, które zastępują  rzadko spożywane mięsa. Taki sposób odżywiania bez wątpienia może być czynnikiem sprzyjającym długiemu życiu w  dobrym zdrowiu.

Ikaria

fot. kdask, flickr.com

Chalara

Cechą charakterystyczną Ikarii jest spokojny tryb życia oraz tradycja popołudniowych drzemek, zwanych chalara.
Ikarianie pozwalają sobie na relaks każdego dnia, nawet w pracy – dzięki temu nie są narażeni na stres, który związany jest z upływającym czasem. Dla nich on nie istnieje, a  mottem mieszkańców Ikarii jest ,,carpe diem’’, czyli chwytaj dzień przy jednoczesnym egzystowaniu ,,siga – siga” (powoli). W mniemaniu mieszkańców niebieskiej strefy szczęśliwości na wszystko znajdzie się czas, jeśli nie próbuje się go na siłę zatrzymać.