Woli rozwiązywać problemy niż je przemilczać. Film, w którym poruszyła temat gwałtów dokonywanych podczas wojny jugosłowiańskiej otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Kino w Bośni

Jasmila Žbanić urodziła się w stolicy Bośni- Sarajewie i tam też ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Uważa, że kino bośniackie choć ma duży potencjał, wciąż słabo się rozwija. Brakuje środków finansowych oraz profesjonalnego sprzętu. Okazją do promowania młodych artystów jest dorocznie organizowany sarajewski festiwal filmowy Sarajevo Film Festival. W 1997 r. Jasmila Žbanić wraz z mężem Damirem Ibrahimovićem założyła stowarzyszenie artystów Deblokada, które zrzesza twórców z całego świata.

Grbavica

Grbavica podczas ostatniej wojny, fot. Ulicar Streets (flickr.com)

Grbavica

Grbavica to nazwa sarajewskiej dzielnicy. Taki również tytuł reżyserka nadała swojemu najgłośniejszemu dziełu. Dyskusja jaką wywołała premiera filmu pozwoliła na zwrócenie uwagi na sytuację kobiet podczas wojny w byłej Jugosławii. Umożliwiło to przeforsowanie ustawy dotyczącej pomocy ofiarom gwałtów. Žbanić uważa, że gdyby nie rozgłos spowodowany nagrodzeniem jej filmu na berlińskim festiwalu problem zostałby przemilczany. Również jej kolejny film zatytułowany: „Jej droga” („Na putu”) spotkał się ze sporym uznaniem. W dorobku  Žbanić znalazły się również tak filmy jak: „Autobiografija”, „Poslje, poslje”, „Noć mi je svjetlimo”, „Ljubav je…” , „Crvene gumene čizme”, „Sjećaš li si Sarajevo”, „Rodjendan”. Jej najnowsze dzieło to: „Za one koji ne  mogu da govore”

Kobiety, a reżyseria filmowa

Według Žbanić jeżeli kobiety chcą zabrać głos w kwestii kinematografii powinny to uczynić we własnym imieniu, a nie ukrywać się za mężami, czy ojcami. Nie mogą wstydzić się tego kim są  oraz tego, że mają coś do powiedzenia. Jeżeli film jest dobry nikt nie zastanawia się jakiej płci jest reżyser, choć trzeba przyznać, że zdecydowana większość reżyserów to mężczyźni. Reżyserka nie jest również zadowolona ze sposobu w jakim ukazuje się kobiety w filmach. Uważa, że jest wiele sztuk filmowych, które dają zakłamany obraz kobiet.