Pierwszą książkę kucharską napisał 320 lat przed naszą erą starożytny Grek o imieniu Archestratos. Od tamtego momentu peloponeska sztuka przyrządzania potraw stała się inspiracją dla wielu państw, także daleko poza granicami półwyspu.

Zdrów jak ryba

Ze względu na pozytywne oddziaływanie na nasz organizm dieta śródziemnomorska jest jedną z najczęściej polecanych sposobów odżywiania. Ostatnie badania wykazały, że może wpływać zarówno na zmniejszenie ryzyka chorób serca jak i wydłużenie długości życia.

Sekretem tej diety jest odpowiednie komponowanie składników w codziennych posiłkach. Czołowe miejsce w tej hierarchii zajmuje oliwa z oliwek, po niej sezonowe warzywa i owoce, tłuste ryby, wino pite z umiarem oraz właściwe stosowanie ziół i przypraw.

pierożki

fot. s’kat, flickr.com

Grigora-grigora, czyli szybko przyrządzana żywność

Tawerny i restauracje stanowią kluczowe miejsca serwujące tradycyjne dania kuchni greckiej zarówno dla mieszkańców jak i dla  turystów. Opierają się głównie na zdrowych zasadach diety śródziemnomorskiej z odpowiednim użyciem przypraw. Mimo to jedzenie typu ,,Fast food” zagościło również w Grecji. Potrawy takie jak souvlaki czy gyros to jedne z najbardziej popularnych ,,szybkich dań”.

Orektika – słynne przystawki

Obiadokolacje greckie znane są ze swojej obfitości. Stoły uginają się od mnogości położonych na nich potraw. Przed podaniem głównego dania, pojawiają się przekąski.
Najbardziej popularne to:
*Dolmadakia – liście winogron nadziewane ryżem, warzywami i nierzadko mięsem
*Choriatiki (sałatka grecka) – sałatka składająca się z pomidorów, ogórków, oliwek, czerwonej cebuli oraz sera feta
*Spanakopitakia – rogaliki uformowane z ciasta filo z nadzieniem będącym połączeniem fety ze szpinakiem
*Melidzanosalata – sałatka z bakłażana
*Tzatziki – jogurtowy sos połączony z ogórkiem i ząbkiem czosnku. Głównie stosowany jako dip, który jest podawany z ciepłą pitą.

surmi

fot.takaokun, flickr.com

Żeberka czy dzieciaczki

Paidakia to popularne żeberka greckie, które są przyrządzane z grillowanych kotlecików jagnięcych z cytryną, oregano, solą i pieprzem. Przez nieuwagę przy zamówieniu można popełnić ,,faux pas” poprzez złe zaakcentowanie nazwy potrawy – zamiast paidakii, poprosi się o pedakie – dzieciaczki. Nie jest to jednak powód do obaw, ponieważ Grecy traktują z przymrużeniem oka  takie błędy językowe.

Godna uwagi jest również potrawa zwana kleftiko. Nazwa bierze się od kleftów, czyli greckich złodziei z czasów okupacji tureckiej. To oni stworzyli niepowtarzalny przepis, który obecny jest do dziś. Otóż, aby ukryć się przed wrogami, kleftowie wypalali w dużych garach jagnięcinę w taki sposób, by dym nie był widoczny dla nieproszonych gości. Wiązało się to z długotrwałym pieczeniem mięsa, dla którego smaku warto być odrobinę bardziej cierpliwym.

Kraina miodem płynąca

Wszelkiego rodzaju desery greckie oparte są najczęściej na miodzie. Można wręcz powiedzieć, że greckie słodycze i owoce rozpływają się w nim.
Najbardziej charakterystyczna jest Baklawa – przygotowywana z ciasta filo przekładanego warstwami orzechów, cukru i miodu.

Innym popularnym deserem jest Wasilopita, czyli ciasto pieczone na pierwszego stycznia. Do jego środka wkłada się monetę, a osobę, która na nią trafi czeka przez cały rok szczęście.

ikona wpisu: fot. Garfada, flickr.com