Kebapcheta można znaleźć na stole każdej bułgarskiej rodziny. Obok taratora i szopskiej sałaty jest to jedno z najpopularniejszych tradycyjnych bułgarskich dań.

Kebapche to potrawa z mięsa mielonego z przyprawami, o podłużnym kształcie, którą przyrządza się na grillu. Jest to również popularne danie w kuchni serbskiej tam nosi ono nazwę Ćevapčići. W Bułgarii kebapche jest przygotowane z wieprzowiny i cielęciny, mieli się je razem oraz dodaje różne przyprawy jak pieprz, kminek, sól, itd. W różnych częściach kraju przepisy na przygotowanie kebapche obejmują inne przyprawy. Po ugniataniu, mięso mielone, należy pozostawić na kilka godzin,
w celu podjęcia zapachu przypraw. Następnie formuję się je w podłużne kawałki o długości około 15 cm oraz o grubości nie więcej niż 3 cm.

Składniki na 6 porcji:

400 g mielonej cielęciny,

400 g mielonej wieprzowiny,
1 łyżeczka soli i pieprzu,

1/2 łyżeczki zmielonego kminku.

Najważniejszym elementem w kebapche jest świeżo zmielone mięso cielęco-wieprzowe, dlatego wato zmielić je samodzielnie. Mieszamy zmielone razem mięso z solą, pieprzem i kminkiem. Możemy dodać również ostrą paprykę. Po ręcznym ugnieceniu mięsa z przyprawami pozostawiamy je na kilka godzin w chłodnym miejscu. Następnie formujemy za pomocą zamoczonych dłoni kebabczeta (powinny mieć podłużny kształt oraz długość około 15 cm). Nigdy nie robimy tego za pomoca wykałaczki do szaszłyków. Tak przygotowane kebabcheta pieczemy na rozgrzanym grillu, obracając aby równomiernie się wypiekły.

kebabcze