Ten kto odwiedzi Bałkany albo się w nich zakocha, albo nie będzie miał potrzeby tam wracać. Właśnie z tej pierwszej grupy rekrutują się pasjonaci – blogerzy, którzy opisują ten region. Dziś chcemy pokazać Wam parę ciekawych inicjatyw – zajrzyjcie do nich.

Bałkany według Rudej

Ruda, czyli Ola Zagórska od czasu rozpoczęcia pisania swojego bloga zdążyła  skończyć studia, zaręczyć się  i zdobyć całkiem dużą popularność w sieci. Pasja związana z Bałkanami nie mija, a lektura Bałkanów według Rudej jest nieprzerwanie pasjonująca.

Bałkany według Rudej

Ola – prawdziwie ruda autorka bloga Bałkany według Rudej :-)

O swoim blogu Ruda pisze:
Bałkany według Rudej istnieją w  polskiej blogosferze od września 2013 roku. I choć na Bałkany zaczęłam jeździć znacznie wcześniej, to jakoś nie wierzyłam, że prowadzenie bloga poświęconego jednemu, dość popularnemu regionowi Europy, może kogokolwiek zainteresować. Mimo wszystko jednak, decyzja zapadła, blog powstał i póki co ma się nieźle. Zawsze jednak podkreślam, że nie jestem ekspertką w dziedzinie Bałkanów, ciągle się ich uczę i poznaję z każdą, kolejną podróżą, a nowymi doświadczeniami dzielę się z czytelnikami,
a o sobie
…często powtarzam, że rudy to nie kolor, to charakter i to ten bardziej wyrazisty. Jestem psychologiem i psychodietetykiem, uwielbiam biegać i jeździć na rowerze, gdybym mogła, to wszędzie chodziłabym z lustrzanką, by uwieczniać otaczająca mnie rzeczywistość. Marzy mi się domek w górach, najlepiej w ukochanej Albanii, do której mogłabym się wyprowadzić w każdej chwili ;)

Link do bloga:
http://balkanyrudej.wordpress.com/

CroLove

Siostra Wojtka – specjalisty od SEO, po rozpadzie Jugosławii często odwiedzała Chorwację. Swoimi opowieściami o nieustającym cykaniu cykad, krystalicznie czystym Adriatyku i  wspaniałych widokach z masywu Biokovo, zainspirowała również Agę – jego życiową partnerkę. Ich miłość do Chorwacji, choć zaczęła się dość późno, trwa nieprzerwanie do dziś. Obecnie CroLove jest najpopularniejszym blogiem poświęconym temu krajowi w polskiej blogosferze. Aga i Wojtek inspirują nowych podróżników, prezentując im swój niecodzienny sposób zwiedzania, a także udzielając praktycznych rad, których nie można odnaleźć nigdzie indziej.

CroLove

Aga i Wojtek – najbardziej znani cromaniacy w polskiej blogosferze :-)

Znajomi często pytają ich, dlaczego ciągle wracają do Chorwacji, rezygnując z poznawania innych zakątków świata? Odpowiadają zawsze tak samo:
Nie trzeba zobaczyć całego świata, by znaleźć dla siebie ten jeden wymarzony kąt. Jedni podróżują po całym świecie, drudzy upodobali sobie np. wyłącznie Azję. My mamy swoją Chorwację, koniec, kropka! To jest takie miejsce, z którego nie chcemy wracać, w którym nie tęsknimy za domem. Czy za kilka lat będzie to nasz drugi dom? Kto wie…

Link do bloga:
http://crolove.pl/

Kawa i rakija

Kawa i rakija -  dla wielu to, co na Bałkanach najlepsze… Przez pryzmat kulturowej codzienności, symbolizowanej przez te dwa napoje spogląda na ten region Jarek Kowalczyk. Tworzy kolorową mozaikę, pozbawioną subiektywnego nacechowania, charakterystycznego dla tych, którzy bezgranicznie zakochali się w Bałkanach.

kawa i rakija

nikt nie pisze tak rzeczowo i obiektywnie o Bałkanach jak Jarek

Ludzie piszący o Bałkanach popełniają często jeden z dwóch błędów. Albo są w tym regionie bezgranicznie zakochani, albo wręcz przeciwnie – traktują jego mieszkańców z wyższością, jako irracjonalnych dzikusów, którzy dopiero niedawno nauczyli się jeść nożem i widelcem
-pisze Jarek,
 tak naprawdę obie postawy wyrażają się podobnie – i jedni, i drudzy szukają wszędzie „hardkoru”, skupiają się na śmieciach, krowach chodzących po ulicach i ludziach pijących rakiję od szóstej rano. Pierwsi będą tym wszystkim zachwyceni, drudzy – zdegustowani, ale żaden z nich nie zauważy przy tym, że mieszkańcy Bałkanów to po prostu ludzie. Jedni od nas mądrzejsi, inni głupsi, ale co do zasady – całkiem normalni.
Staram się w swoich tekstach pokazać, że utożsamianie Bałkanów z szaleństwem to mit. Ci ludzie mają powody, by zachowywać się tak, jak się zachowują. Ja chcę te motywacje wytłumaczyć.

Link do bloga:
http://kawairakija.wordpress.com/