Podczas wizyty w Turcji ma się wrażenie, że jest się stale obserwowanym. W autobusie, kawiarni czy na bazarze, zewsząd na ludzi spoglądają tajemnicze, niebieskie oczy. 

Amulet przeciwko złemu spojrzeniu

Oko Proroka lub Złe Oko (po turecku Nazar Boncuğu) to amulet, pochodzący jeszcze sprzed czasów islamskich wierzeń ludowych. Jego głównym zadaniem jest chronienie przed złymi urokami. Tradycja mówi, że gdy talizman pęknie, to znak, że zadziałał w sposób prawidłowy i odepchnął nieprzychylne nam spojrzenie, którego nawet nie byliśmy świadomi. Amulet osiąga podobno  największą moc, kiedy dostajemy go od kogoś w prezencie. Obecnie ludzie traktują talizman bardziej jako element ozdoby niż przedmiot ochrony przed złymi mocami. Można spotkać go na każdym kroku nie tylko w Turcji, ale również w Grecji czy na Cyprze.

Błękitny talizman

Typowe Złe Oko wykonane jest ze szkła w granatowym, błękitnym, białym i czarnym kolorze. Dwa pierwsze są symbolami tęczówki, z czego granatowy chroni przed nieżyczliwością, a błękitny dodaje siły i wzmacnia. Biel to białko oka i odnosi się do szczerych intencji strzegących przed złymi urokami. Czerń z kolei jest źrenicą oka, która stanowi łącznik pomiędzy mocami poszczególnych barw. Dziś zdarza się, że tradycyjna kolorystyka talizmanu zastępowana jest innymi barwami, w celu stworzenia atrakcyjniejszej ozdoby, trafiającej w gusta większej ilości klientów.

 

2749278549_8c88a0dbce_z

Turecki talizman w sklepie z pamiątkami (fot. flickr.com/Ming-yen Hs)

Oko Proroka jest tematem przewodnim obecnym nie tylko na brelokach czy różnego rodzaju biżuterii. Jedne z tureckich linii lotniczych jako logo wybrały właśnie ten motyw. Ponadto możemy spotkać się z ręcznikami plażowymi, koszulkami i innego rodzaju przedmiotami ozdobionymi charakterystycznym, błękitnym okiem. Tureckie bazary przepełnione są tego typu artykułami. Często robiąc zakupy, możemy otrzymać drobny prezent od sprzedawcy w postaci maleńkiego, niebieskiego amuletu.

Tym, którzy wierzą w siłę talizmanów, Oko Proroka być może przyniesie spokój. Dla tych jednak, którzy patrzą na przesądy z przymrużeniem oka, niech będzie on po prostu ozdobą i piękną pamiątką z Turcji.