4 kraje, gdzie urzędowym środkiem płatniczym jest euro, 7 państw, w których nie zapłacimy w europejskiej walucie. Bałkany to prawdziwa mozaika monetarna…

Albania

Walutą Albanii jest lek (ALL). 100 leków to równowartość 2,96 zł.

Bośnia i Hercegowina

Po rozpadzie Jugosławii, aby odciąć się od kojarzonych z Serbią dinarów,  Bośnia i Hercegowina przejęła nazwę waluty niemieckiej. W Bośni płacimy więc wymiennymi (konvertibilni) markami (KM), a wartość jednej marki to 2,11 zł.

Bułgaria

Wartość bułgarskiej waluty jest podobna do wartości bośniackiej marki i wynosi 2,12 zł. W tym kraju płacimy lewami (BGN).

Chorwacja

Większość turystów przybywających do Chorwacji kojarzy charakterystyczne monety ze zwierzętami. Na nominale 1 widnieje kuna i tak właśnie nazywa się waluta tego kraju (HRK), której wartość wynosi 0,54 zł.

Chorwacja waluta

50 chorwackich kun, fot. David Holt (flickr.com)

Czarnogóra, Grecja, Kosowo, Słowenia

Choć Czarnogóra i Kosowo nie są członkami Uni Europejskiej, w krajach tych tak jak w Grecji i Słowenii posługujemy się euro (EUR), którego kurs wynosi obecnie 4,15 zł.

Macedonia

Macedończycy posługują się denarem (MKD) jako środkiem płatniczym. Wartość 100 denarów to 6,76 zł.

Rumunia

Walutą Rumunii jest lej (RON), którego średni kurs obecnie wynosi 0.94 zł.

Serbia

Serbia, jak wiele innych krajów na świecie płaci dinarami. Wartość serbskiego dinara (RSD) to 0.035 zł.

Powyższe kursy zostały opracowane na podstawie tabeli średnich kursów walut NBP z dnia 28.07.2014 r.

Wymiana walut w każdym z krajów bałkańskich nie stanowi problemu, gdyż sieć kantorów funkcjonuje dość sprawnie. Osoby, które lubią podróżować z gotówką powinny zabrać ze sobą euro. Można zapłacić tą walutą nie tylko w krajach, gdzie jest urzędową, ale także w niektórych częściach Serbii, Bośni oraz Albanii.

Najwygodniejszym jednak jest korzystanie z bankomatów. Ich sieć na Bałkanach jest dobrze rozbudowana, z pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem bankomatu w żadnym z dużych miast, a także w miejscowościach turystycznych.