Zamiast torby z jedzeniem lepiej zabierz książkę lub gazetę, a resztę dopakuj przyborami plażowymi albo ciuszkami na szalone wieczory. Nie zbankrutujesz żywiąc się w chorwackich marketach, a co więcej  – będziesz mieć okazję poznania nowych smaków i spróbowania dobrych win w cenach, które w Polsce uznałbyś za niegodne uwagi.

Pieczywo

Nie potrafisz wyobrazić sobie śniadania bez pieczywa? Chorwackie piekarnie oferują całkiem spory wybór. Za bagietkę zapłacisz   3 HRK (1,8 zł), za naprawdę duży chleb pszenny 5-6  HRK (3-3,6 zł), wymyślne chleby z dodatkami w postaci ziaren, orzechów lub wysokojakościowych ekologicznych mąk to ceny od 6 – 10 HRK (3,6 – 6 zł). Jeśli cały chleb to dla ciebie za dużo, nie będzie  problemu z przekrojeniem go na pół. Chociaż raczej nie znajdziesz w chorwackich piekarniach zwykłych bułek, zaskoczy cię wybór jeśli chodzi o te bardziej wyszukane. Ceny są w tym przypadku trochę wyższe niż w Polsce i oscylują około 2,5 HRK (1,5 zł). Warto kupić slanac – regionalny specjał. W połączeniu z jogurtem pitnym tworzy typowe chorwackie śniadanie i smakuje naprawdę pysznie.

kanapki

fot. Alpha (flickr.com)

Kanapki?

Z wędliną? Proszę bardzo. Kilogram szynki z drobiu to około 30 HRK (18 zł), popularne są mortadele (takie we włoskim, nie „polskim” stylu), których średnia cena to 30-50 HRK (18 – 30 zł). Smakosze nie mogą odmówić sobie suszonej kiełbasy w stylu salami (np. zimska, čajna), których ceny zaczynają się od 65 HRK (39 zł )za kilo. Koneserzy z pewnością pokochają pršut (bałkański odpowiednik szynki parmeńskiej czy jamón serrano). Tą ekskluzywną wędlinę można kupić już za 180 HRK (108 zł) za kilogram.
A może kanapka z serem? Kilogram klasycznego emmentalera to około 40 HRK (24 zł), biały serek to 6-7  HRK (3,5 – 4 zł), a opakowanie serków topionych to około 10 HRK (6 zł). Jeśli zamierzasz jednak naprawdę poczuć smak chorwackiego sera – koniecznie spróbuj produktów z Pagu, zwłaszcza tych typu Trapist. Ceny serowych delikatesów zaczynają się już od 80 HRK (48 zł) za kilogram.

Napoje

W gorącym chorwackim klimacie bez butelki wody nie masz nawet co wychodzić z apartamentu. Jej cena  to 3,5 HRK za 1,5 litra (2 zł) i 15 HRK za 5 litrów (9 zł). Kupując chorwacką wodę  masz  jednak pewność że jest to produkt wysokojakościowy. Bez obaw możesz pić również bezpośrednio z kranu, a w niektórych regionach Chorwacji kranówka smakuje lepiej niż butelkowane napoje w Polsce.
Masz ochotę na coś bardziej juicy? Ceny soków (w zależności od jakości) wahają się od 5 – 12 HRK (3-7,2 zł). Wybór jest jednak znacznie szerszy niż w Polsce, a szczególnie warto spróbować jakościowego soku o smaku jagody czy truskawki. Jesteś miłośnikiem bąbelków? Będziesz rozczarowany… Dwulitrowa coca cola, sprite czy fanta to około 10 HRK (6 zł).

wino

for. Sarah Sampsel (flickr.com)

Z pewnością  zaoszczędzisz za to na winie. Trzylitrową butelkę, pochodzącą z Włoch lub któregoś z krajów bałkańskich można kupić za 30 HRK (18 zł), 15 HRK (9 zł) za przyzwoite regionalne wino to zupełnie standardowa cena. Koneserzy koniecznie muszą spróbować Dingača i Prošku. Ich ceny są jednak wyższe i w przypadku tego pierwszego mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Po powrocie z plaży nie ma jednak jak zimne piwko. Półlitrową puszkę można kupić już za 4 HRK (2,4 zł). Jeśli nie pamiętasz od zwrocie butelek – podaruj sobie 0,5 litra w szkle. Cena to około 6 HRK (3,6 zł), a kaucja za butelkę wynosi dodatkowo prawie 1/3 z tego. Jeśli wybierasz się z grupą, najlepszym rozwiązaniem jest piwo w dużej plastikowej butelce. Forma ta jest bardzo popularna na Bałkanach, a za 2 litry zapłacisz około 15 HRK (9 zł). Istnieją również większe i mniejsze opakowania plastikowe.
Po imprezowym wieczorze z pewnością chętnie rozpoczniesz dzień z kawą. Średnia cena mielonej kawy regionalnych producentów to 12- 16 HRK (7 – 9,6 zł), cappucino rozpuszczalnego 13 HRK (7,8 zł), a zagranicznej rozpuszczalnej 50 HRK (30 zł). Jeśli lubisz białą, musisz doliczyć do tego 4-5   HRK za mleko (2,4 – 3 zł).

Owoce

Czyli to co latem smakuje najlepiej. W tym przypadku ceny są jednak bardzo zróżnicowane w zależności od punktu sprzedaży i sezonu. Warto kupować na bazarach. Jest tam trochę drożej, ale smak owoców zrekompensuje nam ten wydatek. Dla tych, którzy nie lubią wcześnie wstawać pozostają markety. Za kilogram melona zapłacisz 4 HRK (2,4 zł), chorwackich brzoskwini 8 HRK (4,8 zł), moreli 10 HRK (6zł), a dwukilowe opakowanie slawońskich jabłek to 7 HRK(4,2 zł). Szczególnie warto jednak spróbować arbuzów. Cena kilograma nie przekracza 3 HRK (1,8 zł), a smak bałkańskich dojrzałych owoców na długo pozostanie w Twojej pamięci!

Chociaż nie jesteś w stanie zabrać do Polski chorwackiego arbuza, z pewnością podczas zakupów znajdziesz wiele smaków, które zapragniesz wspominać jeszcze w kraju. Zamiast pakować do swojej walizki jedzenie, zabierz lepiej polskojęzyczną gazetę na plażę, bo to jest jedyna rzecz, której nad Adriatykiem nie kupisz! Miejsce w torbie zachowaj na bałkańskie przysmaki, które z pewnością będziesz chciał przywieźć ze sobą!