Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy turyści zwiedzający Chorwację. Znajdujące się na różnych wysokościach jeziora poprzedzielane są malowniczymi wodospadami.

Pod względem powierzchni obszar ten jest największym i najstarszym z ośmiu parków narodowych w Chorwacji. Podobnie jak większość miast w Chorwacji, również Jeziora Plitwickie zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Turyści, którzy odwiedzają to miejsce chcą podziwiać 16 różnokolorowych jezior, przez które kaskadami przepływa rzeka Korana.

Plitwickie Jeziora – kaskady, tuf i wodospady

Park narodowy słynie przede wszystkim z urokliwych wodospadów, które na skutek panujących tam warunków hydrologicznych, wciąż wzrastają. Proces jest szczególnie widoczny na jeziorach. Spędzając wakacje w Chorwacji rokrocznie i odwiedzając park narodowy możemy odnieść wrażenie, że za każdym razem akweny wodne wyglądają inaczej. Dodatkowo rozwój porowatej skały doprowadza do powstawania licznych i majestatycznych kaskad.

shutterstock_119260432

Wodospad w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Bogactwo roślinne ze storczykami

Na terenie parku znajduje się około 1100 gatunków roślin. Dominują tu lasy bukowe i jodłowe, a puszcza bukowo-jodława „Corkova uvala” jest jedną z najpiękniejszych w Europie. Oprócz buków i jodeł można spotkać cisy, klony, świerki, sosny oraz dęby. Z roślin zielonych największą część ą rośliny storczykowe, wśród nich najładniejsza europejska orchidea – obuwik pospolity. Na otaczających jeziora łąkach można zobaczyć kilkanaście kwiatów rosnących obok siebie, co daje niesamowity i niepowtarzalny efekt.

Centrum życia zwierząt

Paradoksem wydawać się może fakt, że „przez” zbyt czyste wody nie występują w Plitwickich Jeziorach duże ilości ryb. Turyści spędzający wakacje w Chorwacji będą mogli podziwiać różnego rodzaje gatunki gadów (jaszczurki, zaskrońce, żmije), płazów (salamandry, żaby, ropuchy), ssaków (wilki, lisy, borsuki, kuny, sarny, wydry, jelenie) oraz ptaków (pluszcze, bociany, puchacze), ale nurkowanie nie da im wielu doznań estetycznych.

Jak dojechać? Jak zwiedzać?

Plitwickie Jeziora położone są w południowej części gór Mała Kapela, nieopodal znajduje się granica chorwacko-bośniacka. Zwiedzenie odbywa się kilkunastoma trasami, których odcinki pokonuje się pieszo, pociągami panoramicznymi (autobusowy skład kilku wagoników, kursujący między dolnymi a górnymi jeziorkami) lub statkami pasażerskimi. Do parku prowadzą dwa wejścia: Ulaz 1 i Ulaz 2. Podczas zakupu biletu zwiedzający otrzymają mapkę, na podstawie której można ustalić sobie własną trasę.

shutterstock_82229680

Kładki turystyczne w chorwackim parku narodowym

Najkrótszy odcinek wynosi 2h, zaś najdłuższa – 8 godzin. Szlaki kładek oraz ścieżek są bardzo dobrze oznakowane, co ułatwia podziwianie jezior oraz wodospadów. Odwiedzający kupuję jednodniowy bilet, a cena uzależniona jest od wieku oraz pory roku. I tak od 1 listopada do 31 marca dorosły zapłaci 80 kun za wejściówkę, a od 1 kwietnia do 31 października 110 kun. Atrakcyjne są karty wstępu dla dzieci poniżej siódmego roku życia – najmłodsi wchodzą za darmo.

Trasa C optymalna dla każdego!

Najbardziej optymalna dla każdego turysty jest trasa C. Zwiedzanie rozpoczynamy od dolnych jezior. Na początku trasy turyści mogą zobaczyć wysoki na 78 metrów wodospad (Veliki slap). Następnie należy udać się w kierunku polany w lesie, gdzie przepływa się statkiem przez jezioro Kozjak do kolejnej części parku. Dalszą część wędrówki pokonuje się pieszo, idąc do górnych jezior. Na sam koniec należy wsiąść do kolejki i zjechać na sam dół w kierunku punktu rozpoczęcia wycieczki.