Wrzesień to  czas kiedy ze słonecznego wybrzeża przenosimy się w głąb Bałkanów. Często naszym wyborem jest Serbia. Ile trzeba wziąć ze sobą pieniędzy, żeby wyżyć w tym kraju? Niewiele…

Pieczywo

Biały, pszenny chleb w Serbii kosztuje około 1,50 złotego. Ceny pieczywa rosną w zależności od jego rodzaju. Przykładowo ciemny chleb mieszany to koszt około 2.50 zł.

Wędliny

Ceny wędlin zaczynają się już od kilkunastu złotych za kilogram (foliowana szynka drobiowa). Za mortadelę typu włoskiego z oliwkami zapłacimy 25 zł, kiełbasę w rodzaju salami 39 zł, a za kilo pršutu (odpowiednik szynki parmeńskiej) już od 75 zł. W Serbii, jak na całych Bałkanach jest również bardzo duży wybór pakowanych pasztetów. Ich średnia cena, w zależności od składu i jakości mieści się w przedziale 1,5 – 3 zł.

ceny Serbia

500 serbskich dinarów, fot. David Holt (flickr.com)

Nabiał

Ser żółty można kupić w polskich cenach, lepsze gatunki typu trapist to około 30 zł. Za opakowanie serków topionych w zależności od firmy zapłacimy 3 – 6 zł. Świeży ser twarogowy, kupowany na wagę kosztuje 11 zł za kilogram. Szczególnie warto jednak spróbować białego bałkańskiego sera typu feta. Ceny tego specjału zaczynają się już od 15 zł za kilogram. Ciekawym, niespotykanym w Polsce smakiem jest również kajmak. Można kupić go na wagę lub w opakowaniach. Kajmak firmy President to wydatek rzędu 7 zł.
Mleko także kupimy jest w cenach zbliżonych do polskich. W zależności od sieci sklepów i producenta jest to przedział między 2, a 3 złote. Podobnie jest z jogurtami. W Serbii warto kupić jogurt naturalny – ceny tych produktów są niższe niż w naszym kraju, a smak zadowoli nawet najbardziej wymagających. Cena litrowego jogurtu to około 3 zł.

Napoje

Rynek napojów w Serbii jest znacznie bardziej rozwinięty niż w naszym kraju, a ceny plasują się poniżej polskiego standardu.  Za pół litra piwa wiodącej krajowej marki zapłacimy 2,1 zł za butelkę i 2, 80 za puszkę. Znacznie bardziej jednak opłaca się kupować piwo w dużych plastikowych butelkach. Wtedy dwa litry będą kosztować nas 5,20 zł. Z pewnością będzie nas również stać na wino. Butelka przyzwoitego białego lub czerwonego  to cena między 7, a 15 zł.
Jeśli chodzi o napoje bezalkoholowe, ceny zbliżone są do polskich standardów lub są  niższe. 1,5 litra wody wiodącej marki (porównywalnej z naszym Żywcem) kosztuje 1,5 zł. Soki plasują się w przedziale od 2,5 do 6 zł, w zależności od firmy, składu i jakości. Za 1,5 litrowy napój z koncernu Coca Cola Company zapłacimy około 3 zł.