Wybierając się na Bałkany, Polacy wciąż jeszcze decydują się na podróż samochodem. Podpowiadamy, jaką drogę wybrać i z jakimi opłatami drogowymi należy się liczyć.

Serbia przez (Czechy), Słowację i Węgry

Najkrótsza trasa z Polski do Serbii wiedzie, bez względu na to, czy wyruszamy z zachodniej czy wschodniej części kraju, przez Słowację i Węgry. Mieszkańcy zachodnich województw rozważyć mogą przejazd na Słowację przez Czechy, w tym wypadku muszą jednak liczyć się z koniecznością zakupu czeskiej winiety (dla samochodu do 3,5 tony 11 euro za winietę do 10 dni,  16 euro za winietę miesięczną).

Słowacja

Aby poruszać się po słowackich autostradach również musimy zakupić winietę. Najkrótsza, 10-dniowa kosztuje 10 euro, 30-dniowa natomiast 14 euro. Można je zakupić na przejściach granicznych, stacjach benzynowych oraz w niektórych urzędach pocztowych. W 2015 roku wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które można będzie kupić również przez internet.

Węgry

Podobnie jak na Słowacji i w Czechach, na Węgrzech obowiązuje system winietowy. W 2008 roku papierowe naklejki zastąpione zostały jednak winietami elektronicznymi, które zakupić można zarówno online jak i na węgierskich stacjach benzynowych. Tygodniowa winieta dla pojazdu do 3,5 tony kosztuje 2975 forintów (10,50 euro), miesięczna  natomiast 4780 forintów (16,80 euro).

 

jak dojechać Bośnia i Serbia

fot. Dineshray Goomany (flickr.com)

Serbia

W Serbii opłaty za autostrady pobierane są na bramkach, możemy je wnieść zarówno w euro, w dinarach, jak również zapłacić kartą. Ceny przejazdów wynoszą – zależnie od pokonywanej odległości – od 0,5 do 6,5 euro dla samochodu do 3,5 tony. Za przejazd  na trasie Subotica-Nowy Sad zapłacimy 330 dinarów (3 euro), Nowy Sad-Belgrad 240 dinarów (2,5 euro), a Belgrad-Nisz 730 dinarów (6,5 euro).

Bośnia przez (Czechy), Słowację, Węgry i Chorwację

Do Bośni najszybciej dojedziemy przez wschodnią część Chorwacji. Możliwy jest też przejazd przez zachodnią Serbię, jednak ze względu na górzystość terenu pokonanie tej trasy zajmie więcej czasu, nawet w przypadku podróży ze wschodniej Polski. Do obwodnicy Budapesztu dojedziemy tak samo jak w przypadku podróży do Serbii, następnie powinniśmy skierować się w kierunku południowo-zachodnim aż do granicy z Chorwacją.

Chorwacja

W Chorwacji opłaty za autostrady pobierane są na bramkach, a przejazd najkrótszą trasą prowadzącą do Bośni, na odcinku Beli Manastir-Svilaj kosztuje około 40 kun (5 euro).

Bośnia

W Bośni poruszanie się autostradami jest bezpłatne z wyjątkiem odcinka Sarajewo-Zenica, za przejazd którym zapłacimy około 9 euro. Opłaty pobierane są na bramkach.