Zabytkowy relief wykuty w skale nieopodal bułgarskiego Szumen stanowi jeden z najważniejszych symboli Bułgarii.

Jeździec z Madary to zabytek usytuowany w północno-wschodniej części Bułgarii, 75 km od Warny i 17 km od Szumen. Płaskorzeźba kryje się w lesie otoczonym wysokimi skałami. Aby do niej dotrzeć trzeba wspinać się długimi, kamiennymi schodami. Relief, którego powstanie datuje się na początek VIII wieku, wykuty został na wysokości 23 metrów i przedstawia jeźdźca na koniu, który trzymaną w ręku włócznią przebija lwa. Za koniem dostrzec można biegnącego psa pasterskiego.

2800936039_d756abc082_z

Jeździec z Madary (fot. flickr.com/Klearchos Kapoutsis)

Hipotezy, tezy i przypuszczenia

 Istnieją różne tezy dotyczące przyczyn i okoliczności powstania płaskorzeźby. Jedna z nich mówi o tym, że rzeźba miała symbolizować odniesione wspólnymi siłami zwycięstwo Justyniana II i chana Terweła nad wrogami.

 Kolejna odnosi się do postaci cesarza rzymskiego, który polując na terenie płaskowyżu spadł z wysokiej skały i zmarł. W celu upamiętnienia jego osoby, rodzina skorzystała z usług rzeźbiarza, który wykonał ryt.

 Ostatnia, naukowa hipoteza dostrzega wiele związków Jeźdźca z Madary z władcami bułgarskimi takimi jak: chan Krum, wcześniej wspomniany chan Terweł oraz chan Asparuch. To twierdzenie potwierdzają otaczające płaskorzeźbę nadpisy wykonane w języku greckim, w którym wychwalani są bułgarscy władcy panujący w VIII i IX wieku.

Jedyny w swoim rodzaju!

 Refief skalny z wsi Madara, w roku 1979 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i powszechnie uważany jest za jedyną tego typu płaskorzeźbę w Europie. Jego doskonałe jak na te czasy wykonanie oraz świetne dopracowanie szczegółów dowodzi temu, że w średniowiecznej Bułgarii kunszt rzeźbiarski był na prawdziwie wysokim poziomie.

 Kilka lat temu, bo w 2008 roku, Jeździec z Madary został wybrany przez Bułgarów za ich główny symbol narodowy. Podobiznę jeźdźca zobaczyć można m.in. na bułgarskich monetach (z wyjątkiem 1 lewa, na którego rewersie widnieje postać św. Iwana Rylskiego).

Co? Jak? Gdzie?

 Z Szumen do Madary kursują autobusy, których cena oscyluje między 3 a 5 lewa. Przed wybraniem się do wioski, należy dobrze zapoznać się z rozkładem jazdy busów, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy nie będzie możliwości powrotu.

 Sam zabytek usytuowany jest ok. 2 km za terenem zabudowanym. Trasa do niego prowadzi krętą, asfaltową drogą pozbawioną chodnika. Wejście na teren, gdzie znajduje się Jeździec z Madary nie wymaga uiszczenia opłaty biletowej.