Bałczik jest urokliwym, bułgarskim miasteczkiem, malowniczo położonym nad brzegiem Morza Czarnego. Pomimo bliskiego sąsiedztwa popularnych nadczarnomorskich kurortów, nie jest bardzo zatłoczony, a ceny są niższe niż w innych wypoczynkowych miejscowościach Bułgarii. Uchodzi za najładniejsze miasto północnej części wybrzeża.

Bałczik wznosi się na wapiennych skałach, przez to otrzymał romantyczną nazwę- Białe Miasto. Może się poszczycić bogatą i udokumentowaną historią, sięgającą starożytności. W 1913 roku, w wyniku postanowień po II wojnie bałkańskiej, Bałczik włączono w granice Rumunii. Stał się on ulubionym kurortem rumuńskiej królowej Marii Koburg, która zachwycona pięknem tego miasteczka, poleciła wybudować tu swoją letnią rezydencję. W 1940 r. Białe Miasto wróciło do Bułgarii.

Bałczik

panorama Bałcziku, fot. Wikipedia

Ciche Gniazdo królowej

Główną atrakcją miasteczka jest właśnie pałacyk Królowej Marii z otaczającym go Ogrodem Botanicznym. Rezydencję, nazwaną „Cichym Gniazdem”, zaprojektowali dwaj włoscy architekci. Kompleks powstał w latach 1924-37. Ukryty jest w malowniczym i zasłoniętym przed wiatrem miejscu. Na styl parku i pałacu składają się rozmaite elementy architektoniczne i symbole charakterystyczne dla kultur orientalnych, chrześcijańskich, rzymskich i trackich. Mimo bogactwa komponentów, pochodzących z różnych cywilizacji, kompleks tworzy harmonijny, spójny zespół. Królewska rezydencja, zbudowana na trzech tarasach  jest stosunkowo niewielkim budynkiem. Jej architektura to połączenie stylu bułgarskiego i mauretańskiego. Czasami bywa mylona z meczetem, gdyż znajduje się na niej wieża łudząco przypominająca minaret. Wewnątrz pałacu można kupić pocztówki, obrazy oraz inne pamiątki i upominki związane z królową Marią, Cichym Gniazdem i Bałczikiem.

Wstęp do rezydencji jest bezpłatny, jednak, żeby się do niej dostać, trzeba kupić bilet, umożliwiający zwiedzanie okalającego ją ogrodu. Rozpościera się on na stromym zboczu wzgórza i schodzi w formie sześciu tarasów do morza. Na jego terenie możemy podziwiać: prawosławną cerkiew, ogromne trackie dzbany, płyty pamiątkowe, nagrobki chrześcijańskie. Jednym z najbardziej urzekających zakątków jest Most Westchnień, z którego widoczny jest wodospad. W ogrodzie rośnie ponad 3 tysiące gatunków drzew, krzewów i kwiatów posadzonych pośród potoków, wodospadów i kanałów. Park może się poszczycić bogatą kolekcją kaktusów, liczącą ponad 250 odmian. Jest to drugi, po Monako, zbiór tych roślin w Europie.

Balchik

ogrody pałacowe, fot. Wikipedia

Na terenie kompleksu znajduje się również niewielki ogród zoologiczny, w którym można obejrzeć pytona, węża boa, anakondę, krokodyla, kameleony, olbrzymie żaby, tarantule, iguany, skorpiony oraz inne fascynujące okazy. Ciekawostką jest fakt, że niektóre zwierzęta swobodnie poszruszają się między zwiedzającymi.

Warto również wstąpić do pałacowej winiarni, gdzie można skosztować i kupić wyborne, bułgarskie wina, m.in. z dodatkiem miodu, bakalii i płatków róży. Nie są one dostępne nigdzie indziej poza rezydencją.

Co warto zobaczyć w Bałcziku?

W samym mieście warto zwiedzić znajdujące się w nim muzea. Najciekawszym jest  muzeum etnograficzne, mieszczące się w odrestaurowanym domu z okresu odrodzenia narodowego. Zgromadzone są w nim bogate zbiory przedmiotów codziennego użytku, ozdoby oraz dawne stroje mieszkańców wybrzeża czarnomorskiego.
W muzeum historycznym można zobaczyć znaleziska dokumentujące dzieje miasta od jego powstania w IV w. p.n.e. do czasów współczesnych.