UNESCO słusznie doceniło bukowińskie cerkwie. W niewielu miejscach możemy zobaczyć prawosławne świątynie, które zostały ozdobione… od zewnątrz!

Północna część rumuńskiej Mołdawii kryje w sobie niesamowity skarb. To właśnie tutaj ulokowane są pochodzące głównie z XVI wieku malowane cerkwie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że freski znajdują się na zewnętrznej elewacji świątyń.
Barwne świątynie w połączeniu z otaczającym je malowniczym krajobrazem tworzą niesamowite wrażenie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci zbłąkanego turysty, który zawita do Bukowiny.

Choć na tym obszarze znajduje się bardzo wiele kolorowych miejsc modlitwy, na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisanych zostało 9.

Cerkiew Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Arbore

Zbudowana na planie prostokąta, bezwieżowa świątynia jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów bukowińskiego malarstwa. Autorem zewnętrznych malowideł, wykonanych w 1541. roku jest Dragos z Jass, a najciekawszymi z nich jest zespół miniatur na zachodniej ścianie. Obok cerkwi znaleźć można dwa bloki skalne, w których zagłębieniach przygotowywane były farby do malowania świątyni.

Arbore

cerkiew św. Jana Chrzciciela (fot. Wikipedia)

Cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Pătrăuți

Wzniesiona w 1487. roku, z fundacji władcy Stefana Welkiego. Powstałe pod koniec XVI wieku malowidła zewnętrzne zostały zatynkowane, aby być ponownie odkryte w XX wieku. Zachowały się one jedynie na części wschodniej  fasady. Przedstawiają sąd ostateczny oraz Etimasia(pusty tron Chrystusa, przed którym klęczą Adam i Ewa).

cerkiew Pătrăuți

cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego (fot. Wikipedia)

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w monastyrze Humor

Obok wieży obronnej, świątynia stanowi jedyny zachowany element monastyru. Wzniesiono ją w 1530. roku, a pięć lat później została ozdobiona zewnętrznymi freskami. Najlepiej zachowane znajdują się na południowej ścianie i przedstawiają akatyst maryjny, ocalenie Konstantynopola przez Marię, żywot św. Mikołaja oraz przypowieść o synu marnotrawnym.

cerkiew Humor

cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy (fot. Wikipedia)

Cerkiew św. Jerzego w monastyrze Jana Nowego w Suczawie (Suceava)

Wzniesiona na początku XVI stulecia świątynia aż do połowy wieku pełniła funkcję cerkwi metropolitalnej. Z wykonanych w 1534. roku zewnętrznych malowideł zachowały się tylko niewielkie fragmenty, przedstawiające Drzewo Jessego, akatyst, niebiańską hierarchię oraz Sąd Ostateczny.

cerkiew Sucaeva

monastyr i cerkiew w Suczawie (fot. Wikipedia)

Cerkiew Zwiastowania w Monastyrze Moldovița

Cerkiew, jako centralny punkt Monastyru została wzniesiona i ozdobiona zewnętrznymi freskami z latach 30-tych XVI wieku. Ich dominujące barwy to brąz i czerwień. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy monumentalne przedstawienia: hierarchia niebiańska, drzewo Jessego i akatyst ku czci Bogurodzicy.

Moldovita cerkiew

cerkiew Zwiastowania (fot. Wikipedia)

Cerkiew św. Jerzego w Monastyrze Voroneț

Malowidła zewnętrzne tej cerkwi pochodzą z roku 1547., a ich dominującym kolorem jest niebieski, zwany „błękitem z Voroneț”. Najbardziej znanym z nich jest uważany za najcenniejszy fresk wszystkich bukowińskich cerkwi Sąd Ostateczny. To monumentalne malowidło wypełnia na pięciu poziomach całą zachodnią elewację świątyni, która nie jest przecięta żadnym otworem okiennym.

Voronet

cerkiew Monastyru Voronet (fot.Wikipedia)

Cerkiew św. Mikołaja w Monastyrze Probota

Jest to jedna z pierwszych cerkwi na Bukowinie, która została ozdobiona zewnętrznymi freskami. Ich układ zaprojektował prawdopodobnie ówczesny igumen monastyru Grigore Roşca, bliski współpracownik fundatora cerkwi hospodara Piotra Raresza. Choć malowidła zostały w znacznym stopniu zniszczone przez warunki atmosferyczne, na uwagę zasługują przedstawienie drzewa Jessego oraz akatyst.

Probota

cerkiew w Monastyrze Probota (fot. Wikipedia)

Cerkiew Zmartwychwstania w Monastyrze Sucevița

Cerkiew Zmartwychwstania to najnowsza świątynia, która została ozdobiona malowidłami zewnętrznymi. Dzięki temu freski tutaj są najlepiej zachowane, nawet na północnej ścianie, która najczęściej ulegała zniszczeniu na skutek kierunku wiatrów. Dzięki temu malowidła na świątyni prezentują się najbardziej okazale.

cerkiew Sucevita

cerkiew i Monastyr Sucevita (fot. Wikipedia)