Druga część poradnika poświęconego nadmorskim miejscowościom w Chorwacji. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy jeszcze nie mają wakacyjnych planów.

Pierwszą część poświęconą Makarskiej, Bolowi i Primoštenowi znajdziesz tutaj : http://www.balkany.com.pl/przewodnik/chorwacja-gdzie-nad-morze-ranking-subiektywny-cz-1/

Dubrovnik – perła chorwackiego wybrzeża

Dubrovnik stanowi obiekt pożądania turystów z całego świata. Któż nie chciałby codziennie podziwiać przepięknej starówki, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to też jedno z niewielu dalmatyńskich miasteczek, gdzie ulokowały się luksusowe sieciowe hotele. Dlatego chętnie przyjeżdżają tu goście z całego świata, a przy odrobinie szczęścia można spotkać gwiazdy światowego kina czy estrady. Plaże wokół Dubrovnika nie należą jednak do najpiękniejszych, a przez wzgląd  na duży ruch statków woda tutaj jest bardzo brudna.

Dubrovnik

widok na Dubrovnik, fot. lovinkat (flickr.com)

Wybierz Dubrovnik jeśli:
- poszukujesz międzynarodowej atmosfery;
- masz zasobny portfel;
- lubisz zgiełk i tłumy.

Opatija i Lovran – chorwacka Nicea

Ulokowane na północy chorwackiego wybrzeża, sąsiadujące ze sobą kurorty to ulubione miejsce wypoczywających w Chorwacji Niemców i Włochów. Dla przybywających szczególnie z północy Italii jest to jedna z najbliższych destynacji. Goście z Niemiec delektują się atmosferą kurortu, który przypomina francuską Niecę czy Gruzińskie Batumi. Z pewnością zauroczy Cię tutejsza architektura, której główny element stanowią zadbane nadmorskie wille i pięknie zagospodarowane parki. Jeśli podczas wieczornych spacerów chciałbyś podziwiać bogate i dobrze utrzymane domostwa – Opatija i Lovran są dla Ciebie!

Opatija

kasyno Admiral w Opatiji, fot. Sergey (flickr.com)

Wybierz Opatiję i Lovran jeśli:
- cenisz sobie spokojny wypoczynek;
- szukasz atmosfery luksusu i spokoju;
- masz zasobny portfel.

Crikvenica, Vodice i Biograd na Moru – swojska atmosfera nadmorskich wakacji

Zastanawiasz się gdzie się wybrać, żeby nie tęsknić za tak dobrze Ci znaną atmosferą wczasów nad Bałtykiem? Odrobinę klimatu polskiego wybrzeża odnajdziesz w Vodicach, Crikvenicy i Biogradzie na Moru. Nie bez powodu wielu Polaków wybiera te kurorty na pierwszą destynację swoich chorwackich wojaży. Zapragniesz czegoś innego? Każde z  miasteczek to świetna baza wypadowa do zwiedzania chorwackich zabytków i parków przyrody. Ich niekwestionowanym atutem jest również szeroka gama możliwości uprawiania sportów wodnych.

crikvenica

plaża w Crikvenicy, fot. Janos Korom Dr. (flickr.com)

Wybierz Crikvenicę, Vodice lub Biograd na Moru jeśli:
- pierwszy raz wybierasz się nad chorwackie morze i nie jesteś miłośnikiem zmian;
- szukasz taniej destynacji wakacyjnej;
- jesteś fanem sportów wodnych.