W serbskim Gamizgradzie zachowały się pozostałości rzymskiego pałacu zbudowanego w 298. roku. Wzniósł go cesarz rzymski Galeriusz, aby upamiętnić miejsce swoich narodzin.Dziś nad rzymskim dzedzictwem czuwa UNESCO.

 Budowla znana była pod nazwą Felix Romuliana na cześć matki władcy, która pełniła funkcje kapłanki. W V wieku pałac został zniszczony podczas najazdu Hunów.

Serbiafot. Pudelek (Marcin Szala), źródło: WIkipedia 

Przez wiele lat archeologowie nie wiedzieli co znajdowało się w tym miejscu. Dopiero odkrycie rzeźby głowy Galeriusza oraz napisu Felix Romuliana pozwoliło rozwiać wątpliwości. Prowadzone od 1953 roku wykopaliska umożliwiły odkrycie dwóch świątyń, dwóch pałaców oraz niezidentyfikowanego budynku z korytarzem ozdobionym mozaikami przedstawiającymi greckich bogów. Na terenie kompleksu zachowały się także wspaniałe mozaiki z ornamentami geometrycznymi i scenami polowania. Całość otoczona była murami z czterema bramami.

Felix Romuljana

fot. Nenabor, źródło Wikipedia

Zespół architektoniczny Felix Romuliana jest udostępniony do zwiedzania, a w 2007 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilet wstępu kosztuje 300 serbskich dinarów, czyli około 10 złotych.