Niewielkie miasto Gjirokastra jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Albanii. W 2005. roku zostało docenione przez społeczność międzynarodową i umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako niezwykle dobrze zachowany przykład tradycyjnej architektury otomańskiej.

Chociaż lokacja miasta datowana jest na czasy średniowieczne, obecne zabudowania starówki pochodzą głównie z XVII i XVIII wieku. To właśnie za ich sprawą Gjirokastra nazywana jest Kamiennym Miastem. Domostwa te stawiane były z bloków wykonanych  z kamienia, a ich dachy pokrywano kamiennym łupkiem. Charakteryzują się również specyficznym dla kultury muzułmańskiej na Bałkanach rozmieszczeniem przestrzeni. W dolnej części znajdowała się cysterna wodna oraz stajnie i inne pomieszczenia gospodarcze. Górne kondygnacje stanowiły przestrzeń funkcjonowania rodziny, obejmującą pokoje gościnne oraz mieszkalne z podziałem na część męską i kobiecą.

Albania Gjirokastra

wzgórza Gjirokastry

Gęsto osadzone na wzgórzach domy tworzą malowniczy krajobraz, dlatego warto znaleźć czas na spacer po Gjirokastrze.  Aby lepiej poznać historię i obyczaje związane z tym regionem, można wstąpić do mieszczącego się w domu dawnego albańskiego dyktatora Envera Hodży muzeum etnograficznego.

Wartym odwiedzenia jest również  Pazari i Gjirokastrës – Stary Bazar, którego ozdobą jest XVII-wieczny meczet. Żeby tam dotrzeć, należy wspiąć się na wzgórze zamkowe. Po drodze nietrudno zauważyć, że obszar handlowy rozciąga się w dół, w kierunku centrum miasta. Dzięki temu turyści mogą kupować pamiątki w klimatycznych  kramikach rozlokowanych na wąskich uliczkach starówki.

Gjirokastra Albania

widok na meczet i zamek z wieżą zegarową

Trud związany ze wspinaczką na wzgórze wynagrodzić sobie można podczas zwiedzania Gjirokastrańskiego zamku. Górująca nad miastem budowla datowana jest na XIV  wiek, w którym to czasie była siedzibą rodziny feudałów Zenebisheve. Później zamek stał się ośrodkiem władzy Despotatu Epiru, aby w XV wieku zostać zdobytym przez Turków. Kalaja e Gjirokastrës  posiada także burzliwą historię wojenną, kiedy to  jego piwnice służyły za skład amunicji oraz pożywienia, a wyższe kondygnacje były schronem przeciwbombowym dla miejscowej ludności. Po wojnie, w czasach dyktatury Hodży  przetrzymywano tutaj więźniów politycznych. Obecny kształt zamku jest efektem odbudowy z początku XIX wieku, dokonanej przez Alego Paszę . Budowlę otacza pięć wież, przylega do niej również cerkiew oraz wieża zegarowa.  Na terenach zamkowych mieści się także muzeum militariów z okresu II wojny światowej.