Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o podróży w czasie, odkryciu nowych cywilizacji i zasmakowaniu życia w innej epoce? Wiele jest miejsc na świecie, gdzie możesz poczuć namiastkę przeszłości. Jednym z nich jest Kopriwsztica - miasto-muzeum, które przeniesie cię do XIX wieku.

Muzeum w całym mieście

Kopriwsztica to niewielkie miasteczko położone w paśmie Srednej Gory, około 110 km od Sofii. Od lat urzeka turystów swoim niepowtarzalnym klimatem, który tworzą niskie domki z czerwonymi dachówkami, brukowane uliczki oraz małe kamienne mostki. Znajduje się tutaj 388 domów-pomników, które w większości przeznaczone są do zwiedzania. Miasteczko jako całość zostało docenione w XX wieku i uznane za miasto-muzeum, a następnie za rezerwat historyczny. W historii Bułgarii zapisało się jako miasto, gdzie padły pierwsze strzały podczas powstania kwietniowego przeciwko Turkom w 1876 roku.

shutterstock_62129146

Charakterystyczne niebieskie budynki Kopriwszticy

Miasteczko powstańców

Jest to miasto-żywa historia Bułgarii. Przechadzając się uliczkami dotrzesz do wielu domów-muzeów, które powstały w czasie bułgarskiego odrodzenia narodowego (XIX wiek). Oryginalne wnętrza i ciekawe ekspozycje zachęcą cię do zapoznania się z postaciami wybitnych narodowych poetów czy rewolucjonistów,  których część oddała życie w walkach o oswobodzenie Bułgarii spod panowania osmańskiego. Po zwiedzaniu możesz wykorzystać położenie miasteczka i udać się w góry na wędrówkę jednym z wielu szlaków Srednej Gory, której najwyższym szczytem jest Golam Bogdan (1604 m n.p.m.).

Folklor narodowym skarbem

Wielkim wydarzeniem w Kopriwszticy są Dni Folkloru organizowane co roku w połowie sierpnia. Specjalnie na tę okazję przyjeżdżają turyści, jak i sami Bułgarzy. Z zapartym tchem słuchają starych ludowych pieśni i gry na kobzie, oglądają wykonywane tańce narodowe, a nawet pozwalają porwać się w tan i wraz ze wszystkimi tańczą horo. Co 5 lat odbywa się równie ważny festiwal – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Ostatni miał miejsce w 2010 roku, więc zaineteresowanych zapraszamy do miasta w roku 2015. Kopriwsztica nierozerwalnie łączy się z Powstaniem Kwietniowym, i to wydarzenie znalazło swoje miejsce w kalendarzu – inscenizacje powstania odbywają się 1-2 maja.

Jak dojechać?

Do Kopriwszticy możesz dojechać na klika sposobów. Z większych miast, jak Sofia i Płowdiw, kursują bezpośrednie autobusy. Cena biletu to około 5 lewa (BGN), czyli mniej więcej 10 zł. Do miasta możesz dotrzeć także pociągiem; stacja kolejowa znajduje się w odległości około 10 km. Kilka razy dziennie kursują stamtąd minibusy. W mieście znajdziesz nocleg w tradycyjnych odrodzeniowych domach, gdzie za jedną noc zapłacisz około 15 lewa (30 zł).