Położona w centralnej Słowenii Lublana, to niespełna trzystu tysięczne miasto. Jednak, jak w niewielkiej Słowenii – małym wielkim kraju, mieszczą się w niej fragmenty całego europejskiego krajobrazu. Od nowoczesnej infrastruktury, przez renesansowe i barokowe centrum, po wypełnione kawiarenkami i restauracjami uliczki śródmieścia.

Lublana na cztery pory roku

Zimą miasto zasypia, jak każda leniwa środkowoeuropejska stolica zasypana śniegiem. Mieszkańcy grzeją się wówczas w kawiarniach pijąc grzane regionalne trunki, których Słoweńcom możemy tylko pozazdrościć. Warto wówczas w okresie grudniowym odwiedzić ozdobione światełkami stare miasto i zaplanować szaloną sylwestrową zabawę z mieszkańcami. Natomiast latem, miłą niespodzianką dla przyjezdnych jest śródziemnomorski klimat, który ujawnia się wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni. Wówczas życie miasta rozgrywa się na ulicach, gdzie mieszkańcy wraz z turystami spotykają się w kawiarniach z otwartymi oknami. W tym okresie Lublana słynie z szeregu odbywających się tam festiwali. Jednym z najbardziej znanych jest festiwal jazzowy Druga Godba odbywający się w maju czy czerwcowy festiwal sztuk ulicznych Ana Desetnica.

Uliczki Lublany

Uliczki z kawiarniami w Lublanie, fot. flickr.com

Miejsca warte zobaczenia

Jednym z najdziwniejszych na pierwszy rzut oka miejsc w Lublanie jest potrójny most Tromostovje. Dość nietypowe połączenie trzech mostów jest znaczącym dla miasta miejscem, gdyż łączy stare miasto z nowoczesnym centrum stolicy. Do najważniejszych zabytków zalicza się również Kościół Świętej Trójcy powstały w XVIII wieku w barokowym stylu oraz Zamek Lublański w obecnej formie datowany na XVI wiek. Najbardziej charakterystycznym lublańskim zabytkiem jest chyba Most Smoka, którego strzegą smocze posągi. Legenda głosi, że gdy przez most przejdzie dziewica, smoki machają długimi ogonami.

Lublański smok

Lublańskie smoki, fot. flickr.com

Kulinaria, czyli skarby Słowenii

Kraj miodem i winem płynący, to najbardziej pasuje do opisania kulinarnego klimatu Słowenii. Ewenementem regionu jest duża liczba osób zajmujących się produkcją miodu. Odsetek mieszkańców parających się pszczelarstwem jest jeden z największych w Europie. Oznacza to oczywiście, że produkty z miodu, wszelkiego rodzaju unikatowe gatunki miodu oraz około pszczelarskie pamiątki, jak plastry i całe płaty z miodem, można bez problemu nabyć w stolicy. Kraj słynie również z produkcji win. Choć historia wina w Słowenii jest dość burzliwa – przez epidemię w XIX wieku i II wojnę światową wyrób wielokrotnie został zatrzymany, to już od lat pięćdziesiątych słoweńskie wina wielokrotnie otrzymują prestiżowe międzynarodowe nagrody winiarskie. Kosztowanie tych trunków, jak również owocowych nalewek i brandy, oraz przywiezienie kilku butelek z podróży, to najlepsze pamiątki ze Słowenii.

Jeżeli masz okazję zobaczyć piękną i magiczną Lublanę, to zapraszamy Cię do tego zakątka Słowenii, gdyż kryje on w sobie wielką europejską duszę. Bilety lotnicze do stolicy Słowenii możesz zarezerwować na stronie www.vojamondo.pl.

Ikona wpisu, fot. flickr.com