Przez swoje położenie i bliskość sąsiadów o bogatych korzeniach kulturowych, Maribor często pomijany jest na turystycznych szlakach. Ten, kto jednak zdecyduje się zatrzymać  w tym słoweńskim mieście, z pewnością nie pożałuje swojego wyboru.

Trochę historii

Początki Mariboru sięgają średniowiecza, kiedy wzniesiona na wzgórzu twierdza Marchburg  miała chronić dolinę Drawy przed najazdami Węgrów. Wkrótce wzdłuż rzeki zaczęło rozwijać się osadnictwo, a miasto stało się znanym ośrodkiem handlowym. Nie straciło na znaczeniu również pod panowaniem austrowęgierskim, a także gdy zostało włączone do królestwa SHS. Dopiero II wojna światowa i intensywne bombardowania spowodowały, ze 2/3 Mariboru wymagało odbudowy. Maribor jednak przetrwał i tą próbę, aby dziś stanowić prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny.

Maribor

widok na starą część Mariboru

Najstarsza winorośl w Europie

Już w czasach średniowiecznych winnice stanowiły jedno z głównych źródeł dochodów Mariboru. W dawniejszych okresach historycznych nadzorowane były przez licznie zamieszkującą miasto społeczność żydowską. Jeśli zastanawiacie się dlaczego słoweńskie wina pomimo takiej tradycji nie są szerzej znane w Europie – odpowiedź jest prosta. W tym kraju jest bardzo duże spożycie tego trunku, a Słoweńcy eksportują jedynie 5% win. Nie wierzycie? W Mariborze znajduje się dowód na wielowiekową kulturę winiarską. To właśnie tutaj można zobaczyć najstarszą winorośl w Europie, liczącą sobie 400 lat. Jeden z najbardziej znanych placów miejskich – Plac Wolności (Trg Svobode) słynie zaś z  „vinag” (piwnic z winem), które datowane są na początek XIX wieku.

Nie tylko wino…

Ci, którzy nie są smakoszami wina, ani nie interesują się jego historią również nie rozczarują się Mariborem. W samym sercu miasta znajduje się Plac Zamkowy (Grajski Trg), którego główną budowlą jest wielokrotnie przebudowywany w różnych stylach zamek. W jego konstrukcji można podziwiać osobliwości architektoniczne z różnych epok, co czyni go jeszcze bardziej interesującym. Warto także odwiedzić znajdujące się na 20. zamkowych pokojach muzeum, stanowiące jeden z największych kumulatoriów zabytków ze Słowenii.

Maribor

mariborski zamek

Zainteresowani  historią kościoła oraz architekturą sakralną nie mogą przejść obojętnie obok Placu Antona Slomšeka  (Slomškov Trg). Biskup Slomšek został w 1999. roku beatyfikowany przez Jana Pawła II i jest jak dotąd jedynym Słoweńcem, który dostąpił tego zaszczytu.
Naprzeciw zlokalizowanego w centralnej części placu pomnika Slomšeka, znajduje się datowana na XII wiek, a przebudowana w gotyckim stylu mariborska katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jest to największy obiekt sakralny w mieście, gdzie złożone zostały szczątki błogosławionego biskupa.
Inną godną uwagi mariborską świątynią jest Bazylika św. Marii, Matki Litościwej – ciekawy projekt architektoniczny, którego pomysłodawcą był wiedeńczyk Rihard Jordan.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz spacerów na świeżym powietrzu koniecznie  powinni udać się na Masyw Pohorje. Tutaj ulokowane są stoki narciarskie, rowerowa trasa zjazdowa, Park Adrenaliny oraz Centrum Kulturalne wraz z muzeum.