Co roku odwiedzany przez tłumy turystów, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Mostar w pełni zasłużył na swoją popularność. Z pewnością jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Bośni, a może i na całych Bałkanach.

W odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od chorwackiego wybrzeża znajduje się miejsce, którego nie można ominąć. Kultura orientu spotyka się tutaj  z wielowiekowym chrześcijańskim dziedzictwem, tworząc kolorową mozaikę, której symbolem mogą być barwne przedmioty sprzedawane przez miejscowych rzemieślników.

Mostar most

Stary Most

Most

Kamienny stary most to najcenniejszy zabytek Mostaru i zarazem symbol miasta. Właśnie jemu zawdzięcza ono swoją nazwę. Wybudowany w XVI wieku, został zniszczony przez Chorwatów w 1993. roku podczas wojny domowej w Jugosławii. Po skomplikowanej odbudowie ponownie można podziwiać go w całej okazałości.

Na most wrócili również Mostari – skoczkowie, którzy za opłatą wykonują popisowe skoki z jego  wierzchołka do zimnych wód Neretwy. Pod koniec lipca istnieje możliwość bezpłatnego podziwiania ich popisów, gdyż właśnie wtedy organizowane są coroczne zawody w skokach do rzeki.  Ta widowiskowa tradycja sięga XVII wieku, zyskała na popularności w czasach Jugosławii, by dziś stanowić element regionalnego kolorytu.

W cieniu Starego Mostu, w odległości zaledwie 100 metrów znajduje się drugi osobliwy mostarski most. Choć nie jest tak okazały jak jego sąsiad, Kriva Cuprija jest najstarszym tego typu  obiektem w mieście. Warto również zboczyć z głównego szlaku, żeby zobaczyć młyn i Radobolję – prawy dopływ Neretwy oraz  ochłonąć w spokojniejszejczęści starówki i wypić kawę w kawiarni, w której jest znacznie mniej ludzi.

Mostar

lalki w muzułmańskich strojach (fot. Eliza Rochowiak)

Klimat orientu

Niewątpliwym atutem Mostaru jest jego orientalny klimat. Dzięki tym wpływom wygląda on jak tureckie kamienne miasteczko. Najbardziej egzotycznie możemy poczuć się na bazarze Kujundziluk. Kolorowe tkaniny fajki wodne, ręcznie robione mosiężne ozdoby oraz biżuteria doskonale komponują się z turystyczną wrzawą i ekspresyjną naturą sprzedawców. Jest to zarazem jedyna droga prowadząca z lewego brzegu na Stary Most. Bezpośrednio z nim połączone są ruiny starego tureckiego fortu. Niegdyś służył jako wojskowe centrum podczas ataków na Bałkany, dziś jest miejscem przeznaczonym dla turystów. Po przejściu na drugą stronę rzeki możemy kontynuować spacer wśród egzotycznych uliczek, na których zatrzymał się czas. Tutaj także zlokalizowanych jest większość klimatycznych restauracji i kawiarni, gdzie możemy skosztować lokalnych specyfików, nie nadwyrężając zbytnio budżetu.

Niezapomnianym przeżyciem jest wsłuchanie się w dźwięk nawoływania do modlitwy, które, zwłaszcza w okresie ramadanu, można usłyszeć z mostarskich minaretów. Chór ten jest całkiem dobrze słyszalny, gdyż w Mostarze jest bardzo wiele meczetów. Najsłynniejsze z nich to Karadjoz-Bej, Koskin Mehmed Pasa i Nesuh – Aga – Vucjakovic.

Atmosfera orientu, kamienne budynki i niezwykłe piękno wpisanej na UNESCO starówki to tylko nieliczne aspekty, które powodują, że do Mostaru chce się powracać. Co jeszcze jest powodem tej miłości? Przekonajcie się sami…