Leży na terytorium Bośni, ale mieszkają tam praktycznie sami Serbowie. Banja Luka – stolica Republiki Serbskiej po latach  na nowo odradza się, aby zparosić do siebie turystów.

Castra

Twierdza o antycznym rodowodzie została wzniesiona w czasach rzymskich jako castrum na szlaku Solona – Servitium. W 14. wieku przemianowano ją na obiekt obronny, co umożliwiało jej położenie. Dziś usytuowana w samym centrum miasta foorteca stanowi atrakcję dla mieszkańców i turystów.

banja luka

banjalucka twierdza

Trochę kultury

Banja Luka oprócz znaczenia administracyjnego posiada również ważną rolę kulturalną dla mieszkańców Republiki Serbskiej. W mieście znajduje się kilka muzeów, między innymi muzeum banjaluckie, etnograficzne, a także bardzo ciekawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej Republiki Serbskiej oraz Galeria Artystyczna.

Promocją banjaluckiej kultury zajmuje się również centrum kulturalne „Banski Dvor”, a także Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka.

Banjaluckie meczety

Jeszcze w latach 90-tych najbardziej znanym dziedzictwem kulturowym Banja Luki były meczety. Miasto mogło poszczycić się aż 16. tego typu budowlami, a większość pochodziła z 15. i 16. wieku. Aż 11 z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te niezwykłe skarby architektury zostały jednak wysadzone lub spalone podczas ostatniej wojny. Większość z nich bezpowrotnie zniknęła z mapy miasta w 1993. roku. Jedynym „ostałym” banjaluckim meczetem, jest pochodzący z 17. wieku meczet Vrbanjski. Zburzony w maju 1993., został odbudowany w roku 2003.