Sto trzydzieści trzy kamienne tablice ustawione w szczerym polu, sześćdziesiąt  trzy ozdobione ornamentami. Tak właśnie prezentuje się największa średniowieczna nekropolia na terenie Bośni i Hercegowiny.

Stećaki

Stećaki- taką  nazwę noszą wielkie tablice grobowe, które możemy zobaczyć na terenie Bośni i Hercegowiny. Najstarsze pochodzą z XIV w. Stećaki mają formę graniastego kamienia ustawionego na płycie. Na niektórych z nich widnieją ornamenty. Na rzeźbieniach można zobaczyć: motywy słońca i półksiężyca, elementy geometryczne, krzyże, lilie, a nawet sceny polowań. Wyryte na nich napisy informują o imieniu zmarłego, a niekiedy także o tym, z jakiej warstwy społecznej pochodził oraz jakiego był wyznania. Czasem można dostrzec również tak zwany dijak, czyli podpis autora, który wykonał epitafium. Stećaki są zabytkami pochodzącymi z czasów przed panowaniem osmańskim i dlatego też są bardzo cenne. Obecnie w Bośni i Hercegowinie można znaleźć około 60 tysięcy takich kamiennych tablic.

stećaki

fot. wikipedia

Radimlja koło Stolaca

W Radmilji niedaleko Stolaca znajduje się największa bośniacka nekropolia. W 2002r.  ustanowiono tu Obszar Historyczny – Nekropolia Stećaków Radmilja koło Stolaca ( Historijsko područje – nekropola stečaka Radimlja kod Stolaca). Niestety wiele tablic jest bardzo zniszczonych. W dobrym stanie zachowało się pięć tablic należących do rodziny Hrabren Miloradović.

Skąd się wzięły?

Pochodzenie stećaków nie jest do końca zbadane. Długo uważano, że chowani pod nimi byli członkowie sekty bogomiłów. Bogomilizm opierał się na założeniu, że świat jest dziełem szatana. Później  obalono ten pogląd, gdyż okazało się, że stećaki stanowiły pochówek również dla innych wyznań, a nie tylko dla bogomiłów. Badacze wciąż nie są zgodni, co do tego skąd wzięły się stećaki i jaką pełniły funkcję.