Dla wielu turystów Bułgaria to wyłącznie kurorty turystyczne jak Słoneczny Brzeg, czy Złote piaski. Już za czasów PRL-u ciepła woda, piaszczyste plaże oraz tanie i dobre jedzenie przyciągały tłumy Polaków na „wczasy pod gruszą”. Jednak wybrzeże Bułgarii ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko gorące morze, czy plaże z  parasolkami, wystarczy opuścić baseny kurortów i otworzyć się na to, co lokalne i etniczne.

Starożytne dziedzictwo w sercu turystycznego kurortu

Z plaż popularnego kurortu Słoneczny Brzeg, roztacza się zachwycający widok na niewielki półwysep, na którym znajduje się starożytne miasto Nesebyr. Dzięki swym walorom architektonicznym zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Z lądem i nową częścią miasta Nesebyr połączony jest wąską groblą, gdzie znajduje się stary drewniany młyn witający przyjezdnych. Mimo swej niewielkiej powierzchni Nesebyr po brzegi wypełniony jest zabytkami i restauracjami. Miasto odwiedzane jest przez wielu Polaków, Rosjan i Niemców, dlatego w większości przypadków nie powinieneś mieć problemów z porozumiewaniem się w tych językach.

Mury miasta wpisane na listę UNESCO, Nesebyr

Pozwól przenieść się w czasie

Wejścia do miasta strzegą pozostałości dawnych murów obronnych. Po przekroczeniu bram od razu zobaczysz budynek Muzeum Archeologicznego, gdzie znajdują się znaleziska z V-II w. p.n.e. – złota tracka biżuteria czy kolekcja ikon. Muzeum otwarte jest 7 dni w tygodniu, koszt biletu to 5 lewa (BGN), czyli ok. 10 zł. Oprócz tego w mieście znajduje się 13 cerkwi (w przeszłości było ich ok. 80), które powstawały od IV do XIX wieku. Do większości z nich wstęp jest bezpłatny. Romantyczny i niepowtarzalny klimat miasta tworzą wąskie brukowane uliczki z drewnianymi piętrowymi domkami, oraz domami mieszkalnymi z XVIII i XIX wieku.

Coś dla ducha – coś dla ciała

Przerwę w zwiedzaniu możesz spędzić w jednej z tradycyjnych bułgarskich restauracji. Mieszczą się one w niskich, klimatycznych budynkach, które wspaniale komponują się z charakterem miasta. Z tych usytuowanych nad brzegiem morza roztaczają się zniewalające widoki na nadbrzeże oraz błękitne wody Morza Czarnego. Również wystrój, czyli czerwone obrusy i gliniane bułgarskie naczynia nadają miejscu kompletny klimat. W wielu restauracjach otrzymasz menu w języku polskim czy angielskim, także kelnerzy posługują się tymi językami. Na półwyspie, tuż przed bramą miasta odnajdziesz knajpkę prowadzoną przez Polaka!

Jak dojechać?

Słoneczny Brzeg i Nesebyr dzieli odległość ok. 2 km. Możesz dotrzeć do niego idąc plażą lub podjechać autobusem, który kursuje w odstępach 15-20 min w sezonie wakacyjnym. Cena  jednorazowego biletu to 1 lew (ok. 2 zł). Autobus zatrzymuje się przy wejściu do miasta. Pamiętaj, że do miasta nie można wjechać samochodem – musisz pozostawić go na płatnym parkingu przed bramą lub w nowej części miasta.

Nocny widok na wybrzeże, Nesebyr

Spośród osób odwiedzających Nesebyr zdecydowana większość ludzi postanowiła wrócić do tego niesamowitego miejsca. I Ty pozwól się oczarować niepowtarzalnemu klimatowi i urokowi tego starożytnego miasta.