Położona w północno-zachodniej Chorwacji Rijeka to główny port handlowy oraz ośrodek przemysłowy w kraju.  Wydarzeniem, które corocznie przyciąga do tego miasta ponad 100 tysięcy osób z całego świata jest hucznie świętowany karnawał, uważany za jeden z największych i najstarszych w Europie.

Naszą podróż po  chorwackim porcie rozpocznijmy od punktu, w którym koncentruje się życie miasta. To deptak Korzo. Znajduje się on w miejscu dawnych murów obronnych i pełni funkcję reprezentacyjną. To właśnie tu zlokalizowanych jest  wiele ekskluzywnych sklepów i restauracji. W okolicach deptaku znajdziemy również  kilka interesujących   zabytków .

rijeka Chorwacja

widok na Rijekę

Do najciekawszych należą zabudowania dawnego klasztoru Augustianów. Wchodzący w ich skład pałac został przebudowany w stylu klasycznym. Innym ciekawym punktem, znajdującym się w pobliżu deptaku jest wieża zegarowa z XII wieku,  również przebudowana w XVII stuleciu  na styl barokowy. Stanowi ona jedyną pozostałość po murach obronnych.

Najstarszym zabytkiem miasta jest Stara Brama, zwana także Bramą Rzymską. Do dzisiaj zachował się jedynie jej niewielki fragment, będący dawniej częścią rzymskiego portalu lub łuku triumfalnego. Poza granicami starego miasta znajduje się Muzeum Morskie, gdzie można zobaczyć ślady po pociskach, przypominające burzliwy okres  historii Rijeki.

Rijeka Chorwacja

Teatr Narodowy w Rijece

Kolejnym przystankiem w podróży po mieście jest wzgórze Trsat, górujące nad portem na wysokości 135. metrów. W dawniejszych czasach stanowiło one osobną jednostkę administracyjną. Na wzgórzu mieści się XII wieczny zamek Frankopanów oraz budowle sakralne. Są to między innymi kościół Marii Loretańskiej, w którym pochowani są Frankopanowie oraz kościół Marii Panny z Trsatu. W  2003. roku właśnie tę świątynię odwiedził  Jan Paweł  II podczas swojej pielgrzymki do Chorwacji.

Kończąc wędrówkę po Rijece, możemy na chwilę przystanąć przy pochodzącej XVI wieku kolumnie św. Wita. Monument, dedykowany patronowi miasta został  wzniesiony aby upamiętnić wierność mieszkańców w stosunku do cesarza Austrii podczas najazdu Wenecjan.