Słońce, plaże, aleja La Rambla, kościół Sagrada Família… Skojarzenia związane z Barceloną nie mają zazwyczaj nic wspólnego z hasłem rower. A jednak, Barcelona staje się kolejną europejską metropolią, którą mocno ukochali sobie miłośnicy dwóch kółek.

Rowerowe wycieczki po najpiękniejszych miejscach Barcelony

Barcelonę możemy zwiedzać sami lub skorzystać z gotowej propozycji jednego z wielu biur podróży. Szeroka oferta wycieczek rowerowych daje możliwość zobaczenia najbardziej reprezentacyjnych miejsc Barcelony. Proponowane przez biura trasy prowadzą przez centrum miasta (Barcelona CicloTour), wzdłuż wybrzeży (Beach Bike Tour), czy niepowtarzalną ścieżką śladami architekta Antoniego Gaudiego, którego budynki zmieniły wygląd miasta na zawsze (Gaudí Bike Tour). Cena takich trzygodzinnych wycieczek wynosi ok. 22 euro, czyli blisko 90 zł. Na rowerowe zwiedzanie warto wybrać się także samodzielnie np. do parku Collserola, który gęsto poprzecinany jest rowerowymi szlakami. Rozciąga się z niego wspaniały widok na okolicę. Wszystkim zwolennikom niezorganizowanych wypraw miasto dla rowerzystów proponuje coraz popularniejszy e – bike, czyli rower zastępujący tradycyjnego przewodnika, który sam ,,opowie” o napotykanych budynkach. Wypożyczenie sprzętu możliwe jest za ok. 25 euro, czyli blisko 103 zł.

shutterstock_714424

Zwiedzanie Barcelony rowerem :)

Każdy turysta zapamięta z Barcelony…

Poznawanie miasta warto rozpocząć od alei La Rambla, wokół której skupia się turystyczne i kulturalne życie metropolii. Ta reprezentacyjna część Barcelony, obfitująca w kawiarnie, sklepy i inne atrakcje, prowadzi aż do samego portu. Będąc u wybrzeża warto odwiedzić muzeum poświęcone wielkim wyprawom morskim (Museu Maritim). Znajdziemy tam np. przeznaczoną do zwiedzania replikę statku z XIV wieku. Swoje kroki koniecznie trzeba skierować w stronę secesyjnego kościoła Sagrada Família wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dla którego do miasta corocznie zjeżdżają się turyści z całego świata. W Barcelonie miło odpocząć także na jej najwyższym szycie, czyli Serra de Collserola, skąd rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta. Dobrą okazją do ujrzenia Barcelony w pełnej krasie jest również wizyta na szczycie Pomnika Kolumba, stanowiącego popularny punkt widokowy. Chcąc dokładnie zaplanowaćwyjazd czy trasy rowerowych wycieczek, warto sięgnąć do przewodników oferowanych na stronie bcnshop.barcelonaturisme.com (wysyłka za granicę kosztuje sześć euro, czyli ok. 25 zł).

Barcelońskie ciekawostki

Rowerowa oferta miasta nie ogranicza się do organizowanych po nim przejażdżek dla turystów. W Barcelonie zapiszesz się także na specjalny kurs jazdy na rowerze dla dorosłych. Jak dotąd wzięło w nim udział ok. 3000 osób, a projekt został nagrodzony jako propozycja pozytywnej i ukierunkowanej na zrównoważony rozwój praktyki. Każdego roku, w maju, miasto dla rowerzystów organizuje dużą imprezę, tzw. Festiwal Rowerowy z Nowych Dzielnic (Bicicletada de Festa Major de Nou Barris). Udział w nim stanowi okazję do przemierzenia ulic Barcelony w towarzystwie sąsiadów z najbliższej okolicy i nawiązywania nowych znajomości. Kolejną ciekawostką Barcelony jest rowerowy styl i szyk miłośników elegancji. Na ulicach miasta możesz spotkać rowerzystów, którzy stawiają na dobry wygląd. Ciekawsze stylizacje znajdziesz na stronie barcelonacyclechic.blogspot.com.

shutterstock_47729173

Jedna z wizytówek Barcelony – słynna Casa Milà projektu Antoni’ego Gaudí

Gdzie najkorzystniej wypożyczyć jednoślad?

Barcelona posiada doskonale rozbudowaną infrastrukturę rowerową, a sieć ścieżek przecina praktycznie całe miasto. Dla rowerzystów szczególnie ważną rolę odgrywa system wypożyczalni rowerów, którymi poruszać się można jedynie po wskazanych trasach. To właśnie w Barcelonie rozpoczęły swoją karierę punkty z wypożyczanymi jednośladami, znane także z wielu innych europejskich metropolii. Barcelońska sieć tych stanowisk jest naprawdę imponujaca. Stworzona została jednak z myślą o mieszkańcach miasta, gdyż wymaga wykupienia rocznego abonamentu. Co więcej, roweru nie można używać dłużej niż dwie godziny, w związku z tym dla wszystkich, którzy zechcą zwiedzić miasto rowerem, lepszą opcją będzie jedna z wielu tradycyjnych wypożyczalni dostosowanych do wymagań turystów. Te znajdują się w najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach, np. przy plaży. Koszt wypożyczenia roweru zależy od modelu, ale można liczyć się z opłatą trzech do pięciu euro (EUR), czyli ok. 13 – 20 zł za godzinę oraz 12 – 15 euro za dzień, czyli ok. 50 – 63 zł.

Warto wybrać się na wakacje do Barcelony i skorzystać z szerokiej rowerowej oferty miasta.