Miasto jest członkiem projektu europejskiej federacji rowerzystów Cities for Cyclists i koniecznie należy je zwiedzić na kole!  Jak głosi nazwa na tablicy wjazdowej, to prawdziwa ,,città delle biciclette”, czyli miasto rowerów.

Miasto dla rowerzystów w prawdziwie włoskim stylu

Przez Ferrarę przechodzi gęsta sieć ścieżek rowerowych i turysta rzeczywiście odnosi wrażenie, że znalazł się w rowerowym raju. Kierowcy jednośladów są tutaj uprzywilejowani. Dzięki uroczym szlakom są w stanie poruszać się po mieście znacznie szybciej niż samochody. Nie ma problemu z miejscami, w których można zostawić na moment rower a widok elegancko ubranej pani na jednośladzie nie robi na nikim wrażenia. Zadziwiają wyglądy rowerów – królują te miejskie, lecz napotkać można także przeróżne ,,fantazje” czy ,,składaki”.  Turysta może mieć początkowo problem z odnalezieniem się w mieście. Autochtoni jeżdżą najczęściej na pamięć, nie potrzebując wykazu ścieżek rowerowych przecinających miasto. Są jednak bardzo życzliwi – poprowadzą do celu zagubionych gości.

Perła renesansu z perspektywy roweru

Ferrara jest miastem o długiej historii, znanym renesansowym ośrodkiem uniwersyteckim, wpisanym wraz z deltą Padu na listę światowego dziedzictwa UNESCO w latach dziewięćdziesiątych. Centralnym zabytkiem, ze względu na popularność i topografię miasta, jest otoczony fosą zamek Estense z końca XIV wieku. Imponuje swymi rozmiarami i pięknie odbija czerwienią cegieł na tle płaskiej powierzchni okalającego go placu. Warto skierować się także do stojącego nieopodal kościoła św. Jerzego oraz renesansowych pałaców, których jest w nim całkiem sporo. Miasto dla rowerzystów przykuwa uwagę także przepięknymi fontannami, zapewniającymi namiastkę chłodu w upalne włoskie dni.

Kościół Św. Jerzego

Atrakcje turystyczne

Miasto posiada szeroką ofertę muzeów i galerii. Warto wśród nich wymienić: Museo Lapidario poświęcone śladom starożytnego Rzymu w jego okolicy, Museo Archeologico Nazionale,  Pinakotekę Narodową znajdującą się w renesansowym pałacu dei Diamanti. Ciekawą ofertą  wystaw poświęconych rzeźbie i malarstwie proponuje także wnętrze pałacu Casa Romei. Ferrara jest znana również z renesansowego karnawału odbywającego się corocznie w lutym. Dzięki przedstawieniom teatralnym, paradom kostiumowym i zabawą historią możemy na moment przenieść się w czasie.

Rower potrzebny od zaraz

W mieście znajduje się wiele punktów w których można wypożyczyć rower. Koszt całodobowego wynajęcia sprzętu miejskiego wynosi 5 euro (EUR), czyli ok. 20 zł, ale rower można też wypożyczyć na krótszy czas (30 minut to w zależności od pory dnia wydatek od 0,80 do 2 euro, czyli od ok. 3,30 do 8,20 zł). Rowery często oferują także hotele. Propozycje tras rowerowych wraz z mapą miasta znajdziesz na stronie www.ferraraterraeacqua.it. Dokładna mapa ścieżek rowerowych oplatająca Ferrarę znajduje się również tutaj www.openstreetmap.org. W mieście można skorzystać z bezpłatnych przewodników dostępnych w Punkcie Informacji Turystycznej lub zakupić tradycyjną mapę papierową czy tzw. the Bike Map, którą można wygodnie założyć na kierownicę pojazdu .

Zamek Estense

Urokliwe miasto i kusząca okolica

Zachęcająco przedstawia się także otocznie miasta. Proponowane trasy: z Bolzano do Ferrary (314 km), z Padwy do Ferrary (105 km), z Wenecji do Ferrary (ściślej z miejscowości Chioggia, ok. 196 km) czy z Rawenny do Ferrary (126 km) to doskonałe pomysły na dojazd do miasta jak również inspiracja do stworzenia własnej, unikalnej trasy wycieczki. Dookoła kuszą trasy historyczne i kulturowe, które nawet weekendowy rowerzysta jest w stanie pokonać z rodziną, np. przejażdżka wzdłuż murów miasta. Ferrara ma jeszcze jeden, ogromny plus – jest mniej znana niż inne włoskie miasta, dzięki czemu nie czujemy się osaczeni przez innych turystów jak w Rzymie czy Wenecji.

Rowerowe propozycje miasta

Ciekawym projektem w jaki włączyło się to miasto dla rowerzystów jest akcja Primavera Slow, która w 2013 roku odbywa się od 21 marca do 23 czerwca. Inicjatywa ma zachęcić turystów do nieśpiesznego poznawanie miasta i jego okolic. Propozycje wycieczek pieszo, łodzią, konno oraz rowerem znajdziemy na stronie www.podeltabirdfair.it. Prowincja Ferrary jest także partnerem projektu slow – tourism łączącym Włochy (delta rzeki Po, czyli Padu) ze Słowenią (tereny triglawskiego parku narodowego oraz okolice jeziora Bled). Obszar, pełen przecinających się ścieżek zachęca do poznawania na rowerze.

Rowerowa społeczność Ferrary jest dość dobrze zorganizowana. Ich życie można prześledzić poprzez strony: www.ferrarainfo.com, www.ferrarabikelovers.it, www.ferrarainbici.it.