Europa Środkowa zaprasza do poznawania jej na rowerze. Przecinające ją szlaki kuszą swoimi walorami naturalnymi, historycznymi i kulturowymi. Oto propozycje tras, które mogą stać się inspiracją i okazją do przeżycia wielkiej przygody.

Szlak Oder – Neisse

Rozciąga się na długość 630 km i przebiega od czeskiej miejscowości Nová Ves u źródeł Nysy, wzdłuż Odry aż po Bałtyk. Wiedzie przez takie miasta na granicy polsko – niemieckiej jak Görlitz i Zgorzelec, Guben i Gubin, Frankfurt nad Odrą i Słubice. Ze względu na krajobrazy Izerskich Gór, trasę warto rozpocząć od początku, ciesząc oczy przyrodą i ciekawymi miejscami, jak np. historycznym Görlitz czy zachowanymi, socrealistycznymi elementami miasta Eisenhuttenstadt. Warto również zatrzymać się przy pałacu w Bad Muskau i ulokowanym tuż przy nim parku Mużakowskim.

To komfortowa i bezpieczna trasa na rowerowe wyprawy oraz propozycja dla rowerzystów zmierzających ku Wybrzeżu, gdzie bez problemów możemy zabrać dzieci. Trasa w sporej części przebiega wałem przeciwpowodziowym z wygodną, utwardzoną i doskonale oznakowaną ścieżką. Przy szlaku regularnie pojawiają się zajazdy i domy gościnne. Na stronie internetowej http://www.oderneisse-radweg.de/weg.html zamieszczono propozycje jej podziału na osiem etapów. Na trasę możemy dotrzeć pociągami regionalnymi do większych, leżących przy niej miast m.in. do Zgorzelca, Kostrzyna czy Słubic.

Pałac w Bad Muskau, część niemiecka Parku Mużakowskiego

Morawskie Szlaki Wina

Ścieżka jest główną osią Morawskich Szlaków Winiarskich, które łączą się z podobnymi kompleksami na terenie Austrii. Proponowana trasa o długości 290 km rozciąga się między miastami Znojmo – Uherské Hradiště, posiadającymi bezpośrednie kolejowe połączenie z Pragą. Ze względu na płaski teren i utwardzone powierzchnie szlaków, nie sprawia rowerzystom specjalnych trudności.

Zanim jeszcze wyruszymy we właściwą drogę, koniecznie należy zwiedzić historyczne Znojmo: unikatowe podziemne korytarze z XIV wieku, Rotundę Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny z XI wieku, gdzie możemy podziwiać freski przedstawiające władców z dynastii Przemyślidów oraz inne zabytki o charakterze sakralnym. Warto też poświęcić chwilę na nieodległy park narodowy Podyje. Sama trasa czaruje nas urokiem przydrożnych miejscowości oraz ich winnymi piwniczkami. Pozwala też poznać historyczne zabytki Południowych Moraw, takich jak barokowy pałac w Miloticach oraz renesansowy Ratusz w Kyjov. Wycieczka szlakiem nabiera wyjątkowego charakteru w połowie września, kiedy odbywają się tam wydarzenia związane ze znojemskim winobraniem.

Morawskie szlaki wina, Czechy

Szlak Bursztynowy Greenways: Kraków – Bańska Szczawnica – Budapeszt

Trasa jest tylko odcinkiem projektu „Central and Eastern Greenways”, mającego na celu stworzenie sieci zielonych tuneli Europy. Szlak Bursztynowy zaczyna się w Budapeszcie i kończy nad Bałtykiem, łącząc szlaki rowerowe Polski, Słowacji i Węgier. Eksponuje kulturę, tradycje i historię mijanych regionów. Odcinek z Krakowa do Lipnicy Wielkiej (przejście graniczne ze Słowacją) liczy 139,6 km, a ze względu na ukształtowanie terenu przez jaki wiedzie uchodzi za wymagający. Biegnie dalej przez Słowację, m.in. Bańską Bystrzycę, Bańską Szczawnicę i zmierza w kierunku Węgier prowadząc do Budapesztu – miasta słynącego jako stworzonego dla rowerów. Dobrze jest połączyć wyjazd z pobytem w stolicy w okolicach 20 sierpnia, kiedy Węgrzy bardzo uroczyście obchodzą swoje najważniejsze Święto Narodowe – Dzień Świętego Stefana. Więcej informacji o trasie: http://www.szlakbursztynowy.pl/O_Bursztynowym_Szlaku_Greenways,2,pl.html

Bańska Szczawnica, Słowacja

Zaproponowane trasy to tylko mały procent tego, co warto zobaczyć w Europie na rowerze. Każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Więcej propozycji znajdziesz w artykule Rowerowe szlaki, dzięki którym poznasz Europę Środkową cz. 2